В ладимир Путин се сблъска с неуспехи по време на пълномащабното си нахлуване в Украйна. Сега, две години след началото на войната, обстоятелствата изглежда се обръщат в негова полза и властта му не показва признаци на отслабване.
Украинската съпротива в началото на войната видя, че руските сили бяха отблъснати от Киев, а по-късно през 2022 г. отстъплението от Харков и Херсон нанесе удари на Путин. Това породи смели заглавия в медиите за Киев, а ударите по руски цели в Черно море продължават, съобщава Newsweek.
Водените от САЩ санкции, насочени към изолиране на Русия от глобалната финансова система, може да са предизвикали размирици, но Международният валутен фонд (МВФ) миналия месец прогнозира ръст на БВП от 2,6 процента през 2024 г. - повече от два пъти повече от предходната прогноза.
Освен това Путин се готви за избори на 15 март, за които е сигурен, че ще спечели, имайки предвид смъртта на най-видния опозиционен политик в Русия Алексей Навални. Колебанията на Запада за повече помощ за Киев и превземането на Авдеевка в Донецка област също оказва влияние на хода на войната.
„Вътрешно Владимир Путин е по-силен от преди. Той събра общественото мнение зад своето лидерство, наричайки западните санкции атака, която той е неутрализирал “, казва Ралф Картър, професор по политически науки в Тексаския християнски университет.
„Той също неутрализира вътрешната опозиция със смъртта на Алексей Навални, най-видният му критик, и Евгений Пригожин, лидер на групата “Вагнер”. А посланието към руснаците беше – ако може да се случи на тях, може да се случи и на вас“, допълва той.
Яростният критик, на поведението на Путин по време на войната, Пригожин превзе военни съоръжения в Ростов на Дон и тръгна към Москва със своята група наемници. Той загина в самолетна катастрофа, която се възприема като наказание за оспорването на авторитета на Путин, въпреки че Кремъл отрече да носи отговорност, пише Newsweek.
The 2017 cartoon still remains in the spotlight. How much influence does @realDonaldTrump really have from #Putin and #Russia in general, and how far can he go to undermine the #European #security system, which is very dependent on the #US 🇺🇸 directly and through @NATO? These are… pic.twitter.com/4gctIQ7YKE
— EDVIN KORNELIUS (@edvin_kornelius) February 22, 2024
Нови пазари, задънената улица на Тръмп и Конгреса
Путин се отдалечава от Запада и е под натиск на санкциите, които накараха Европа да намали зависимостта си от руската енергия. Москва постигна известен успех в намирането на нови пазари за своя ценен износ, по-специално за Китай и Индия, пише Newsweek.
„Позицията на Путин изглежда по-силна, отколкото беше преди шест месеца. Опитите за икономическа изолация на Русия се оказаха много по-неуспешни от очакваното, главно поради желанието на Индия да купува руски петрол“, казва Джон Хол, професор по право в университета Чапман, Калифорния.
„Войната в Украйна върви по-добре за Русия. Тъй като Русия е осигурила канали за разпространение на оръжия от Северна Корея, Иран и Китай, докато Украйна е изправена пред сериозен недостиг на оръжия и военни“, допълва експертът.
Без забележим край на безизходицата в Конгреса на САЩ относно по-нататъшното финансиране на Украйна, Путин също се възползва от реториката на бившия президент Доналд Тръмп, възприета от част от Републиканската партия, която се противопоставя на повече военна подкрепа за Киев.
„Тръмп използва влиянието си, за да подкопае всякаква подкрепа за Украйна, политика, която облагодетелства само Путин“, добавя Хол.
Putin is stronger than ever—why? https://t.co/U6Fihlc06Y pic.twitter.com/rrlLCrB6dv
— Newsweek (@Newsweek) February 22, 2024
Солидарността на НАТО под въпрос
Пренебрежителното отношение на Тръмп към НАТО, което включва призив към Русия да атакува членовете си, които не отговарят на изискването за минимални разходи от 2 процента, също е изиграло роля в ръцете на Путин, смята експертът по отношенията между САЩ и Русия Кен Осгуд, професор по история от Колорадо, посочва Newsweek.
"Новичок", чай с полоний и самолетна катастрофа: Как умират критиците на Путин
„Разбиването на солидарността на НАТО е цел на всеки руски лидер от Йосиф Сталин насам“, казва той. Ако Тръмп завземе Белия дом и не може да промени отношенията на САЩ с алианса или дори ако загуби изборите, „Путин вече постигна значителна печалба, като направи оттеглянето на САЩ от НАТО сериозен казус в политическата реторика."
Putin’s murder of Alexei Navalny shows he’s more powerful than ever - and the ‘naive’ West is next on his hit list - https://t.co/BXT3tItJ3D
— MiixSephora (@MiixSephora) February 18, 2024
VLADIMIR Putin's greatest foe has forever been silenced - and now the tyrant stands stronger than ever, experts have warned.
Alexei Na...
Какво ще се случи в дългосрочен план?
Дженифър Кибе, професор по държавно управление във Франклин и Маршал Колидж, казва, че Путин е “очевидно в по-силна позиция в Украйна, отколкото беше в продължение на повече от година, след като превзе Авдеевка“.
„За съжаление, поне в краткосрочен до средносрочен план... хватката му върху властта е по-консолидирана от всякога и е много малко вероятно да се разпадне“, смята експертът.
Но бързината на бунта на Пригожин миналия юни показа, колко бързо може да се промени ситуацията в Русия на Путин, пише Newsweek.
„Важно е да не се надценява сигурността на дългосрочната власт на Владимир Путин”, смята експертът по политически науки Стивън Хансън.
Бет Кнобел, бивш шеф на московското бюро казва, че руснаците стават все по-предпазливи от войната и големите загуби в крайна сметка могат да навредят на позицията на президента.
„Всъщност мисля, че сега Путин е в по-слаба позиция, отколкото преди две години. Руснаците загубиха много заради войната в Украйна“, посочва професор от университета Фордъм.
Путин предложи гражданство на чужденци, които се сражават за Русия
Според него знак за това са арестите на тези, които отдават публично почитта си на Навални.
„Путин дълбоко се страхува от народна революция, която сме виждали в други нации”, категоричен е експертът.
Рандал Стоун, директор на Центъра за централноевропейски изследвания, казва, че Путин ще положи усилия, за да избегне уличните протести, които заляха лидерите през този век в постсъветски държави като Грузия и Киргизстан, както и Украйна.
„Путин е много несигурен и бунтът на силите на Вагнер показа ясно колко слаба е неговата власт. Той не смее да прекрати войната в Украйна без съществена победа, но общественото отвращение към войната ограничава неговите военни усилия“, каза Стоун.
Икономистът Константин Сонин смята, че смъртта на Навални е „огромна победа за Путин в краткосрочен план“, но руският президент „напълно се е притиснал в ъгъла“.
„Не мисля, че има изход от това, в което се намира. Той не може да спре войната, не може да спре репресиите“, коментира той.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!