П ролетната офанзива на Украйна, вече e навлязла дълбоко в лятото, но не отбелязва напредъка, който някои привърженици на Киев прогнозираха. На украинците не им липсва храброст или упоритост, и те постигнаха забележителни успехи, като например неотдавнашното повреждане на руския десантен кораб "Оленегорски Горняк“. Въпреки това, ситуацията трябва да бъде сигнал за събуждане за САЩ, че стратегията им се нуждае от преформулиране, пише бившият съветник по националната сигурност Джон Болтън в "Уолстрийт джърнъл“.
Решението не е прекратяване на огъня и преговори, за които някои на Запад се застъпват. Ако Владимир Путин се съгласи на подобна стъпка, то това ще се случи в момент, в който той избере, а не когато САЩ поискат. Той вероятно ще предложи прекратяване на огъня, ако Москва отблъсне украинската контраофанзива до началото на есента, с цел да се опита да спечели чрез преговори това, което Въоръжените сили на Русия не успяха да вземат на бойното поле. Приемането на такова предложение би довело де факто до разделянето на Украйна, смята Болтън, цитиран от "Фокус“.
Далеч от това да е неизбежна, неспособността на украинците да постигнат голям напредък е естествен резултат от стратегията на САЩ, насочена единствено към предотвратяване на руските завоевания. Президентът Джо Байдън трябва да започне енергично да работи за украинска победа, посочва Болтън.
Украйна осъди "провокативните действия" на Русия в Черно море
Неуспехите на Украйна и отбранителните успехи на Русия имат обща причина: бавното, колебливо, нестратегическо предоставяне на военна помощ от Запада. Мудните дебати за това дали да се достави една или друга оръжейна система, постоянният страх, че Русия ще ескалира във война срещу НАТО, и случайното дрънкане на ядрено оръжие на Кремъл внушават парализираща предпазливост в западните столици. Изглежда, че НАТО не желае да изпълни ангажимента си да възстанови пълния суверенитет и териториалната цялост на Украйна, счита Болтън.
Това колебание е продукт на успешно сдържане от страна на Кремъл, а не на американската стратегическа необходимост. Няма доказателства, че Русия има конвенционалния военен капацитет да заплаши НАТО или волята да нанесе ядрен удар. Въпреки повтарящите се ядрени заплахи от страна на Москва, разузнавателната общност потвърди пред Конгреса във Вашингтон, че руските ядрени способности нито веднъж не са преминали към оперативен статус. Путин блъфира. Това може да се промени, но поддаването на блъфовете му дава точно това, което иска и то безплатно, подчертава Болтън.
Прехванаха два руски бомбардировача, тръгнали към въздушно пространство на НАТО
Плахият, случаен подход на администрацията във Вашингтон намалява обществената подкрепа в САЩ за подпомагане на Украйна. Байдън усложни този проблем с настояването си, че войната се върти около абстракциите на демокрация срещу авторитаризъм.
Има убедителни аргументи, че подпомагането на Украйна служи на американските стратегически интереси, но президентът не ги изтъква. И той, и Доналд Тръмп подкопават подкрепата на републиканците към помощта за Киев, пише Болтън.
Западът, особено Вашингтон, също трябва радикално да преосмисли политиката на санкции. Теориите за ценовите ограничения на руския петрол се провалиха и западните санкции като цяло остават "на парче“ и недостатъчно прилагани.
Белият дом и НАТО също трябва да приемат по-сериозно ролята на Китай в Украйна. Западът трябва да наложи санкции директно на Пекин предвид огромната подкрепа на Китай за Москва, включително чрез покупки на въглеводороди, пране на руски финансови транзакции и доставка на оборудване с двойна употреба. Пекин отрече да е предоставял смъртоносна помощ, но неотдавнашен доклад на американското разузнаване показа, че китайски компании са доставяли на руски отбранителни фирми части за бойни самолети, както и за дронове, отчита Болтън.
Също така е важно Западът да прозре всеки китайски трик за "посредничество“ в конфликта. Подобно предложение от Пекин несъмнено би изглеждало положително за някои, които все още не оценяват дългосрочната заплаха, която представлява Китай. И тъй като Белият дом е обсебен от постигането на споразумения за изменението на климата с Пекин, той би намерил уговорките на Европейския съюз за успокояване на Китай за опасно привлекателни.
Зеленски обеща "напълно справедливо отмъщение" за "руското зло"
Участието на Китай превръща в изключително важна задача активното включване на съюзници от Индо-Тихоокеанския регион в новата стратегия на администрацията на Байдън за Украйна, посочва Болтън.
Предстоящата тристранна среща на върха на Байдън с лидерите на Япония и Южна Корея предоставя отлична възможност за такъв ангажимент, но е необходимо много повече. Украйна е точно такъв вид криза, която изисква глобално сътрудничество.
По-голям украински военен напредък може да дойде с продължаването на офанзивата, но е жизненоважно администрацията във Вашингтон да започне да формулира новата стратегия, категоричен е Болтън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!