Русия ще избегне и деспотизма, и ендемичната политическа нестабилност, която подкопава Украйна, заяви руският премиер Владимир Путин.
"Не можем да толерираме украинизация на политическия живот в Русия, но и не бива, в никакъв случай, да се отклоняваме, от друга страна, към тоталитаризма или деспотизма, а такова нещо в постсъветското пространство, за съжаление, има", подчерта Путин на среща на Държавния съвет - съвещателен орган към президента, създаден в сегашната форма от самия него за обсъждане на въпроси от изключително важно значение.
Руският премиер допълни, че е необходимо да бъдат внесени корекции в политическата система в подходящото време, но трябва да се действа предпазливо.
Нито една от известните в световната практика и история политически системи не е лишена от системни проблеми и сериозни недостатъци, отбеляза бившият руски президент, все още е смятан за силния човек в страната.
Ние в Русия винаги сме изхождали от това, че ни е нужна устойчива политическа система, чувствителна към измененията, ставащи в света и в нашата собствена страна, но такава политическа система, която безусловно да гарантира нашия суверенитет, подчерта Путин.
Той се аргументира, че "една политическа система не бива да потрепва като замразено месо при всяко докосване", и призова за здравословна доза консерватизъм.
Смятан за по-малко консервативен от своя предшественик на поста, президентът Дмитрий Медведев се показа по-критичен към политическата система, предадоха световните агенции.
Държавните агенции са прекалено неподатливи и примитивни в реакцията на обществените промени, отчете Медведев.
Той отново отправи призив за реформи, които да отворят повече място за опозицията.
Президентът дори определи като
прекомерна смазващата доминация на проправителствената партия "Единна Русия",
чийто председател е Владимир Путин, и изрази съжаление за "пълната липса на реална политическа конкуренция".
Проблем е, че само "Единна Русия" е представена в градския съвет на столицата Москва, даде пример Медведев.
Той попита "дали това наистина отразява волята на едно много разноцветно и активно население в този огромен, сложен град".
Медведев обеща да внесе в Държавната дума проект за закон, който да гарантира мандати в местните събрания на всяка партия, която получи над 5% от гласовете.
Нашата политическа система функционира, тя далеч не е идеална, но функционира, подчерта Медведев и изрази увереност, че Русия е "на прав път".
Неправителствени организации са силно критични към руската политическа система и смятат, че всички лостове на властта са съсредоточени в ръцете на премиера Владимир Путин и на президента Дмитрий Медведев, отбелязва Франс прес.
Паралелно с това нито една партия с ясно изразени опозиционни позиции не е представена в парламента, нито в огромното мнозинство от регионалните и местните събрания.
Това положение контрастира с политическия живот в Украйна, който е изпъстрен с непрестанни спорове и полемики.
Наблюдатели определят продължаващите обещания на Медведев за реформи като голи декларации с малко конкретни доказателства за напредък, отбелязва ДПА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!