М ладата жена, която е заснела момента на ареста и на убийството на цветнокожия американец Джордж Флойд от бял полицай в Минеаполис на 25 май миналата година, получи специална награда Пулицър, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.
Журито, връчващо наградите, отдаде почит със специалната награда на 18-годишната Дарнела Фрейзиър.
На 25 май миналата година тя излязла на пазар и се озовала по чиста случайност на мястото на задържането на Флойд. Младата жена смело е заснела убийството на афроамериканеца след приложена полицейска хватка по време на ареста. Видеозаписът бързо обиколи социалните мрежи и породи вълна от протести в САЩ и в света срещу полицейското насилие.
Журито, присъдило ѝ отличието, подчертава каква ключова важност имат обикновените граждани в търсенето на справедливостта и истината.
Darnella Frazier, who recorded the death of George Floyd last year, was given a special citation when the Pulitzer Prizes were announced todayhttps://t.co/3qUtl8sYXp
— CNN Breaking News (@cnnbrk) June 11, 2021
Изданието "Стар трибюн" от Минеаполис пък спечели Пулицър
в категорията за гореща новина за отразяването на случая с убийството на Флойд, допълва АП.
В. "Ню Йорк таймс" получава Пулицър
в категорията за служба в полза на обществеността за отразяването на коронавирусната пандемия.
Агенция Асошиейтед прес спечели две награди Пулицър
в две категории за фотография. Едното отличие отиде при главния фотограф на АП в Испания Емилио Моренати. Той бе отличен в категорията за фотографски обзор - поредица от разтърсващи кадри, посветени на коронавируса и засегнатите от пандемията и от локдауна хора в Испания. Колектив от фотографи на АП получи пък отличието в категорията за кадри, съпътстващи гореща новина, за отразяването на социалните протести, разтърсили САЩ след смъртта на Джордж Флойд.
Наградата в категорията за разследваща журналистика получи в. "Бостън глоуб"
за поредица от публикации как недостатъчният правителствен контрол застрашава железопътната безопасност.
Наградата в категорията за репортажи с детайлни обяснения
отиде при екип от журналисти на Ройтерс за проучвания как законова доктрина за така наречен "квалифициран имунитет" предпазва полицаите, които използват прекомерна сила, от преследване, и при Ед Йънг от "Атлантик" за публикации, посветени на пандемията.
В категорията за биография лауреати са покойният Лес Пейн
и дъщеря му Тамара за "Мъртвият възкръсва: Животът на Малкълм Екс".
Наградата за роман
отиде при Луиз Ъдрич за "Нощна стража", разказващ за застрашен от американски закон индиански резерват. Пиесата, посветена на състезание по готварство, "Кралят на горещото пържено крилце" на драматуржката Катори Хол получава отличието в театралната категория. Натали Диас получи наградата в поетичната категория за творбата си "Постколониална любовна поема".
Всяка една от наградите Пулицър се придружава със сума от 15 000 долара.
Наградите Пулицър са най-престижните отличия за журналистика и литература в САЩ. Те носят името на американеца от еврейски произход Джоузеф Пулицър, който е бил издател, редактор и журналист.
Бивш полицай е признат за виновен за смъртта на Джордж Флойд
Хиляди протестираха в Париж с викове "всички мразят полицията"
"Екзекутираха брат ми посред бял ден": Гневът след смъртта на Джордж Флойд
Размириците в САЩ не стихват, въведоха полицейски час във Вашингтон
Расисти ли са полицаите в САЩ?
Патолозите: Джордж Флойд е убит
Бунтове и погром в САЩ, пратиха национална гвардия
Сблъсъци с полицията и масови протести след смъртта на чернокож в САЩ
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!