26

П тичият грип се разпространява бързо и кара много експерти по инфекциозни болести да се тревожат повече от всякога.

Вирусът на птичия грип H5N1 е убил десетки милиони птици по цялата планета и повече от 40 000 морски лъвове и тюлени. За животните това е пандемия.

Все пак рискът за хората е малък. За повечето хора изглежда има много малък шанс да се заразят с птичи грип H5N1 в момента.

Само трима души в САЩ са дали положителен тест за вируса след изненадващото му проникване в популацията от говеда и всички са имали пряк контакт със заразени крави.

Но експертите по инфекциозни болести са все по-загрижени, че вирусът H5N1 може да направи траен скок в хората и да започне да се разпространява сред нас. Това не е неизбежно, но няколко скорошни събития показват, че това е нарастваща заплаха.

„Случва се често“, каза д-р Моника Ганди, професор по медицина и асоцииран ръководител на отдела по ХИВ, инфекциозни болести и глобална медицина в Калифорнийския университет, Сан Франциско, пред Business Insider. — "Ставам все по-притеснена".

Не трябва да се паникьосвате, но вероятно трябва да знаете какво се случва. Този вирус е водещ кандидат за следващата пандемия и четири събития през последния месец тревожат експертите.

Ето какво трябва да знаете:

  • Птичи грип вкара дете в болница в Австралия

Световната здравна организация обяви, че 2-годишно дете е станало първият случай на H5N1 в Австралия през март.

След завръщането си от пътуване до Индия, симптомите на детето – загуба на апетит, треска, кашлица, повръщане и раздразнителност, според СЗО – го вкарват в болница за две седмици и половина, включително било прието в интензивно отделение.

Тъй като случаите при хора се появяват в различни части на света, епидемиолозите като Кристофър Дай стават все по-загрижени.

„В момента има толкова голямо количество вирус. И очевидно той се променя и прави нови и неочаквани неща“, каза Дай, професор и старши научен сътрудник в Оксфордския университет,.

Наскоро той е съавтор на статия, публикувана в медицинското списание BMJ, в която се твърди, че рискът от голяма епидемия при хора е „голям, правдоподобен и неизбежен“.

„Грипът винаги е бил проблем в продължение на десетилетия и десетилетия, а тази конкретна форма на грип от най-малко две десетилетия“, каза Дай. „Сега обаче се повиши до ниво на безпокойство, според мен, което е по-голямо от всякога.“

  • Мишките могат да донесат птичи грип в домовете

Общо 47 домашни мишки са дали положителен тест за H5N1 в Ню Мексико, съобщи Министерството на земеделието на САЩ във вторник.

„Мишките са навсякъде“, каза Ганди. „Те са около други животни, често са около хора. И това е малко тревожно.“

Пробите са взети от болните мишки в началото на май. Според The ​​Telegraph учените подозират, че мишките, както и някои домашни котки, може да са получили вируса от пиенето на сурово мляко от заразени крави. (Експертите по обществено здраве категорично съветват хората да не пият непастьоризирано, известно още като „сурово“ мляко.)

„Това доближава вируса до домовете на хората“, каза Рик Брайт, бивш директор на Biomedical Advanced Research and Development Authority, пред The ​​Telegraph. „Това е извън контрол“, добави той.

Всяка нова популация от животни и всяко ново излагане на хора е още една възможност за вируса да мутира и да се адаптира.

  • Една мутация предполага, че вирусът е започнал да се адаптира

Когато CDC анализира вирусна проба от втория заразен земеделски работник в САЩ, те забелязват мутация в механизма за репликация на вируса – начина, по който той влиза в клетките на своя гостоприемник, за да прави свои копия.

Това е промяна, „свързана с вирусна адаптация към гостоприемници бозайници“, се казва в изявление на CDC през май. В изявлението се казва още, че проучванията при мишки показват, че този тип генетична мутация във вируса е свързана с по-тежко заболяване и засилена репликация на вируса.

  • Това обаче все още не го прави човешки вирус.

Освен тази промяна, H5N1 има главно „свойства на птичия вирус, а не свойства на човешкия вирус“, каза пред BI Ричард Уеби, вирусолог в Сейнт Джуд и директор на Центъра за сътрудничество на СЗО за изследвания върху екологията на грипа при животни и птици.

Това означава, че вирусът е по-добре адаптиран да процъфтява и да се разпространява сред птиците, а не сред хората.

Все пак това може да се промени.

  • Последният случай в САЩ имаше тревожна кашлица

Първите двама земеделски работници с положителен тест за H5N1 в САЩ имали розови очи. Но третият случай, докладван в Мичиган през май, включвал кашлица и болки в гърлото.

Това означава, че H5N1 е бил в дихателната система на този работник, което е по-страшно място за намиране на заплашителен вирус, отколкото в нашите очи.

От една страна, по-лесно е да разпространите вирус чрез кашляне или кихане, отколкото чрез споделяне на очна течност.

Добрата новина е, че доколкото учените могат да кажат, H5N1 все още не е достатъчно адаптиран към хората, за да се предава между нас. СЗО не съобщава доказателства, че кашлящият земеделски работник е разпространил вируса на някой друг.

Но това не означава, че H5N1 не може да мутира, за да постигне предаване от човек на човек – което ни отвежда до втората злощастна реалност на респираторната инфекция на този земеделски работник.

В сравнение с очите, човешките бели дробове са по-удобно място за птичия вирус да се разпространи. В белите дробове вирусът е изложен на повече от клетъчните рецептори, с които би се свързал вирус на бозайник, давайки повече възможност на H5N1 да мутира и да започне да се хваща за тези рецептори – като по този начин става по-добре адаптиран към заразяване и разпространение между хората.

Много експерти се опасяват, че СЗО не наблюдава кравите и земеделските работници достатъчно внимателно, за да уловят навреме мутациите и че други случаи при хора може да останат незабелязани.

„Мисля, че тук има достатъчно заплаха, за да сме много нащрек, така че да разполагаме със система за наблюдение, която веднага щом това се случи, да можем да я открием“, каза Дай.

  • Ваксините са в процес на разработка

Добрата новина е, че птичият грип не е COVID-19. Учените проследяват този вирус и цялото му вирусно родословно дърво, следейки за признаци на нарастваща заплаха за хората от десетилетия.

В резултат на това ключовите елементи на ваксината вече са в режим на готовност. САЩ започват да произвеждат милиони ваксини, използвайки „кандидат вируси за ваксина“ – отслабени грипни вируси – които СЗО е разработил.

Освен това учените вече имат готова доказана технология за mRNA ваксина. Ваксините, които използват иРНК, от които ваксините срещу COVID-19 бяха първите одобрени за употреба, са по-гъвкави и по-бързи за разработване от традиционните ваксини – и не изискват яйцеклетки.

Изследователи от Университета на Пенсилвания вече са разработили експериментална иРНК ваксина за H5N1, която са тествали успешно върху мишки и порове. Ако H5N1 се превърне в проблем при хората, може да бъде предложена ваксина с противогрипната ваксина, която ще получите по-късно тази година.

Междувременно птичият грип е надвиснала заплаха, която трябва да бъде наблюдавана.

„Доколкото виждам, това няма да изчезне скоро“, каза Дай.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 26
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

26 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Реорганизация на движението на ул. &quot;Опълченска&quot; (КАРТА)</p>

Реорганизация на движението на ул. "Опълченска"

България Преди 1 час

За това съобщава Центърът за градска мобилност

<p>&quot;Булгаргаз&quot; прогнозира поскъпване на природния газ&nbsp;</p>

"Булгаргаз" прогнозира 8% поскъпване на газа

България Преди 2 часа

Цената на природния газ за ноември, утвърдена от КЕВР, е 68,69 лв./MWh

Каква ще е съдбата на паметника "Бузлуджа"

Каква ще е съдбата на паметника "Бузлуджа"

България Преди 5 часа

Община Казанлък има изготвен проект за консервацията на паметника, който е част от Концепция за интегрирани териториални инвестиции

Смъртоносен коктейл: Какво представлява розовият кокаин

Смъртоносен коктейл: Какво представлява розовият кокаин

България Преди 5 часа

"Някои производители на кокаин го ароматизират, овкусяват. Освен това не мирише чак толкова лошо", отбелязва експерт

Черна статистика: За 10 месеца са загинали 376 души при тежки катастрофи

Черна статистика: За 10 месеца са загинали 376 души при тежки катастрофи

България Преди 6 часа

17 ноември е Световен ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия

<p>Изстреляха две сигнални ракети по дома на Нетаняху</p>

Изстреляха две сигнални ракети по дома на Нетаняху

Свят Преди 6 часа

Няма материални щети при инцидента, който полицията определи като "тежък"

Силни взривове отекнаха в Украйна, има загинали и ранени, сред които и деца

Силни взривове отекнаха в Украйна, има загинали и ранени, сред които и деца

Свят Преди 6 часа

Масираната ракетна атака в Украйна започна към 06.00 часа

<p>Педиатър разкри колко са щамовете на грипа тази година (ВИДЕО)</p>

Педиатър: Щамовете на грипа тази година са 4

България Преди 7 часа

Той уточни, че ваксините са задължителни за деца с хронични болести

Теодора Янева напусна Къщата на Big Brother

Теодора Янева напусна Къщата на Big Brother

Любопитно Преди 7 часа

Тя получи най-малко подкрепа от зрителите на NOVA

<p>Путин иска да покаже, че не е зависим от Тръмп</p>

Руски политолог: Путин иска да покаже, че не е зависим от Тръмп

Свят Преди 7 часа

Тръмп и новата му администрация биха могли бързо да намалят помощта за Киев, но това остава несигурно, смята експертът

<p>Тръмп назначи адвоката си на ключова позиция в Белия дом (СНИМКА)</p>

Тръмп назначи адвоката си на ключова позиция в Белия дом

Свят Преди 7 часа

Той неуспешно се кандидатира за главен прокурор на Мисури

<p>Тя се осмели да наругае Илон Мъск на публично събитие (ВИДЕО)</p>

Първата дама на Бразилия се осмели да наругае Илон Мъск на публично събитие

Свят Преди 8 часа

"Не се страхувам от теб", каза съпругата на бразилския президент

<p>Празник е! Имен ден имат хората с хубавите имена...</p>

Празник е! Имен ден имат хората с хубавите имена

Любопитно Преди 8 часа

Вижте кого почита Православната църква на 17 ноември

,

„Филм, който само Япония би могла да направи“: Защо "Годзила" е най-мрачният филм за чудовища, правен някога

Любопитно Преди 8 часа

Историята гласи, че Годзила е динозавър, който е останал скрит в океана през последните няколко хилядолетия

<p>Кърлеж се размножи в ухото на жена</p>

Нежелан съквартирант: Кърлеж се размножи в ухото на жена

Любопитно Преди 8 часа

Първоначално Роузи Суейн помислила, че може да е раничка, но после черното петно се е раздвижило