Р азпространението на вируса на птичия грип H5N1 и потенциалната му мутация повишават тревогата сред учените за риск от нова пандемия. В същото време фермерите са загрижени за последствията върху поминъка си. Това съобщава Voice of America (VOA).
Джордж Теруилигър, собственик на фермата Pleasant Vale във Вирджиния, вече е променил дейността си заради вируса, който от 2022 г. насам е довел до висока смъртност сред птиците в САЩ и значително увеличение на цените на яйцата.
„Не сме увеличавали броя на пилетата си през последните две години от страх да не внесем заразени птици“, споделя той.
Фермерът, който е и член на Virginia Department of Wildlife Resources Board, се тревожи, че болестта може да засегне не само птиците, но и неговите прасета и над 100 крави и телета.
„Ако вирусът започне да заразява говедата и направи месото им негодно за консумация, това ще ни изкара от бизнеса“, казва Теруилигър.
Птичият грип беше открит за първи път в края на март. Въпреки че Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) оценяват риска за общественото здраве като нисък – с 67 потвърдени случая на предаване от животни на хора и един смъртен случай – учените са обезпокоени от възможни мутации.
„Ако настъпят промени, които позволят на вируса да се предава от човек на човек, това ще представлява сериозно предизвикателство за общественото здраве и е причината да разглеждаме този вирус като потенциален източник на пандемия“, обяснява Меган Дейвис, епидемиолог от Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.
Според нея хората могат да намалят риска от заразяване, като избягват контакт с болни или мъртви диви животни, консумират само пастьоризирано мляко и приготвят месо и яйца на препоръчителните температури.
Освен това ветеринарните специалисти съветват собствениците на домашни любимци да следят за изтегляния на заразена храна за животни и да не допускат контакт на своите любимци с диви птици.
Теруилигър споделя, че обикновено в този период на годината купува млади пуйки за отглеждане и продажба за Деня на благодарността, но тази година обмисля да не го прави.
„Не съм сигурен, че ще го направим, защото ме тревожи откъде ще дойдат птиците и дали няма да са заразени с птичия грип“, признава той.
Докато следи отблизо ситуацията, фермерът заявява, че ще се ръководи от научните препоръки и се надява болестта да отшуми – всичко това, докато зорко наблюдава добитъка си.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!