Н ово проучване вдигна тревога за потенциала на вируса на птичия грип H5N1 да еволюира в щам, предизвикващ човешка пандемия, пише Newsweek.
Една-единствена мутация във вируса може значително да подобри способността му да се прикрепя към човешки клетки
– критична стъпка за предаване от човек на човек – според проучването, публикувано в Science.
Щамът H5N1 вече е причинил 58 човешки инфекции в седем щата на САЩ през 2024 г., според Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC). Вирусите на птичия грип обикновено изискват множество мутации, за да се адаптират към хората, но това може да не е така с този щам.
Проучването разкри, че една единствена аминокиселинна мутация, наречена Q226L, в протеина хемаглутинин може да позволи на вируса да се свърже по-ефективно с рецепторите в човешките клетки.
Тази мутация е била изпробвана в лабораторни условия, никакви подобни мутации не са наблюдавани в реални случаи на птичи грип по света,
и е демонстрирала значителна промяна в способността на вируса да се прикрепя към рецептори от човешки тип.
„Когато се замислите за мутациите, които се случват в природата, да стигнете до три е статистически наистина много трудно. Но е много лесно да получите една. Това е червеният флаг, който казва, че наистина трябва да продължаваме да обръщаме внимание на случващото се“, казва Джеймс Полсън, съавтор на проучването.
Заразяването с H5N1 при хората остава много рядко
и обикновено се случва, след директен контакт със замърсена среда, като инфектирани птици и напоследък – крави.
Само тази година 707 млекодайни стада са били засегнати, като Калифорния съобщава за най-голям брой случаи на заразяване при хора – 32.
Разпространението на вируса в млечните ферми е особено тревожно, тъй като тези места са източник на повечето човешки инфекции.
Грипните вируси мутират бързо, за да оцелеят, като произвеждат милиони варианти в рамките на един гостоприемник. Повечето мутации са безвредни или вредни за вируса, но тези, които подобряват оцеляването или предаването, са естествено избрани.
„Констатациите показват колко лесно този вирус може да еволюира, за да разпознава рецептори от човешки тип.
Въпреки това, нашето проучване не предполага, че е настъпила такава еволюция или че настоящият вирус H5N1 само с тази мутация ще се предава между хората“, каза в изявление първият автор на изследването и постдокторант в Scripps Research, Тинг-Хаи Лин.
Въпреки че констатациите не предполагат, че настоящият вирус H5N1 може да се разпространява между хората, те подчертават важността на бдителния мониторинг.
Полсън е особено загрижен за предстоящия грипен сезон. Той обясни, че селскостопански работници, изложени както на човешки, така и на птичи грип, могат да увеличат шанса за поява на хибриден вирус – такъв, който може да се предава от човек на човек.
Друг старши автор на изследването, Иън Уилсън, повтори призивите за бдителност.
„Трябва да се извършва внимателно наблюдение и да се види дали вирусите започват да мутират по такъв начин, че да започнат да заразяват хората“, каза Уилсън пред Newsweek.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!