Т урция обяви, че вече е започнала да провежда двуседмични военноморски маневри северозападно от остров Кипър на фона на силното напрежение с Гърция във връзка с енергийните интереси в Източното Средиземноморие.
Дългогодишният спор между Турция и Гърция, и двете страни членки на НАТО, се разгоря, след като всяка от тях ратифицира договори за противоположни варианти на морските граници в Източното Средиземноморие съответно с Либия и Египет, а този месец Анкара изпрати сондажен кораб и флот в спорните води край остров Кастелоризо.
Гърция предизвиква Турция, разширява териториалните си води
Това се случва на фона на обявените от Гърция военни учения в друга точка на Източното Средиземноморие, което увеличава силно риска от евентуална силова ескалация на конфликта за границите на континенталните шелфове.
Преди две седмици гръцка и турска фрегата, охраняваща сондажния кораб „Оруч Рейс“, се сблъскаха, а както съобщи вчера турското военно министерство, в четвъртък турските ВВС са прехванали шест гръцки изтребителя Ф-16, при опита им да навлязат в района на проучвателните дейности на Турция.
Ердоган: Турция ще вземе това, което ѝ принадлежи в Средиземно, Егейско и Черно море
В петък вечерта Турция издаде навигационен телекс (НАВТЕКС) за другите плавателни съдове с предупреждение за предстоящи „учения с жива стрелба” от събота до 11 септември в района северозападно от остров Кипър.
„Безпрецедентното схващане на Турция, че може да заплашва съседни страни с използване на сила, когато те упражняват законните си права, противоречи на съвременната политическа култура и основните разпоредби на международното право. Ние призоваваме Турция да осъзнае това международно право и ценностите, върху които се гради съвременния международен ред, обвързващ всички държави в света. Те не се прилагат избирателно и международната общност е длъжна да ги защитава, тъй като тяхното нарушение създава максимален риск”, призова днес гръцкото външно министерство. „Във всеки случай ние припомняме, че упражняването на гръцкия суверенитет не зависи от каквото и да било турско вето”.
В позицията се посочва още, че Турция е длъжна да се съобрази с втория член на Хартата на ООН, който гласи, че всички членове на международната организация трябва да се въздържат от заплашване или използване на сила.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!