П роливни дъждове в китайския мегаполис Чунцин в Югозападен Китай провокираха свлачища и наводнения, които взеха живота поне на шестима души и предизвикаха масови аварии, предадоха днес китайски държавни медии, цитирани от "Ройтерс".
Екстремни валежи връхлетяха южните, централните и източните части на Китай в започналия по-рано тази година период на наводненията.
Поройните дъждове от сряда насам засегнаха един от най-гъстонаселените китайски градове Чунцин, който е с по-голямо население от столицата Пекин.
Суша на север и наводнения на юг: Климатът поставя на изпитание цялата страна
Двама души са се удавили, а четирима са станали жертви на свлачища и други свързани с наводненията инциденти, предаде Китайската централна телевизия.
Водата е достигнала до височина от два метра в някои части на града, като подобни сериозни наводнения пораждат въпроси относно ефективността на започнатата през 2015 г. инициатива на Китай за създаване на "градове гъби". Целта на инициативата е да се подобри адаптивността на градовете при справянето с наводнения в големите градове посредством по-добра употреба на дъждовна вода чрез промени в архитектурата и инфраструктурата.
Смущения имаше и в транспорта, като централната гара на Чунцин днес отмени движението на 26 пътнически линии.
Той е един от 30-те водещи мегаполиса в проекта за "градове гъби". Целта е не само да се предотвратят наводненията, но и 70% от дъждовната вода да бъде използвана.
Половината китайски градове бавно потъват, ето каква е причината
В Чунцин годишно падат валежи от над 1000 мм на квадратен метър, по-голямата част от които през лятото и есента. Поради сложния си ландшафт, градът е изправен пред проблеми, свързани с контрола на наводненията и отводняването. Поради тези причини обичайната подземна тръбна мрежа не може да гарантира защитата на града от дъждовни води. Предизвикателството се крие в пълното използване на отличителните природни дадености, отдалечаване от традиционния метод за пречистване на дъждовна вода, фокусиран върху дренажа, и създаване на нова система за градско отводняване.
Решенията включват използването на пропусклив асфалт, изграждането на нови канали и резервоари, както и възстановяването на влажните зони, което не само ще намали преовлажняването, но и ще подобри градската среда.
Проблемите са недостатъчното финансиране на амбициозния проект от централните власти, както и фактът, че дори напълно изградени "градовете гъби" няма да могат спрат екстремните климатични явления.
Китайската метеорологична агенция обяви миналата седмица, че страната става обект на по-чести и непредвидими проливни валежи в резултат от климатичните промени.
По данни на "Ройтерс", тази година държавните учреждения са отпуснали 4,17 млрд. юана (около 529,17 млн. евро) за справяне с бедствията.
Миналия месец в Китай беше приет преработен закон, целящ подобряване на ефикасността на мерките за превенция и реагиране при извънредни ситуации.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!