10

П реговорите за постигане на примирие в Либия се провалиха, след като генерал Халифа Хафтар, водещ атака по столицата Триполи, отказа да подпише предложеното от Турция и Русия споразумение и излетя изненадващо рано сутринта от Москва, където се провеждаха преговорите. По този начин, Хафтар оставя възможност за подновяване на военните действия в Либия, които вече предизвикаха разрушения и изпратиха сигнали за миграционна вълна. Засилва се и възможността за много по-широка външна намеса в конфликта, където са замесени интересите на няколко държави.

Президентът на Турция, с чиято подкрепа беше свикана срещата в Москва, изпрати послание към Хафтар заради липсата на консенсус. Ердоган подкрепя международнопризнатото правителство в Триполи и се обърна към Русия да окаже натиск върху Хафтар. Москва изпрати военна помощ на силите на генерала, а руските наемници от „Вагнер“ понесоха дори жертви по фронтовите линии около Триполи, преди да бъдат отчасти изтеглени към други райони на Либия преди няколко дни.

„Ако атаките по легитимното правителство на Либия продължат, няма да се въздържим да преподадем урок на Хафтар“,

заяви Ердоган пред управляващата партия в Турция, „Ние свършихме нашата работа, сега е ред на Путин и неговия екип“, добави той.

Турция реши да прати войски в Либия, Тръмп предупреди Ердоган

Не е ясно с какво конкретно не е бил съгласен Хафтар, за да не подпише споразумението, но неговият опонент – премиерът Файез Сераж, поиска изтегляне на силите на Хафтар към позициите от преди офанзивата срещу столицата, стартирала преди девет месеца. Провалът на преговорите, които се водят на фона на нестабилно примирие в Западна Либия, е поредният провален опит да се сложи край на войната. Непосредствено преди Хафтар да излети от Москва, се появиха съобщения за придвижване на военни сили в района на Триполи, което беше разчетено като подготовка за подновяване на офанзивата.

В Либия Русия и Турция подкрепят различни страни и през последните месеци заеха все по-категорични позиции в конфликта, увеличавайки своето видимо присъствие. Докато Турция изпраща помощ на Триполи, Москва подпомага Хафтар, който разчита също на Обединените арабски емирства и Египет. Но и двете държави смятат интервенциите за твърде скъпо начинание и потърсиха възможност за договорка. Подобно на стратегията от Сирия през 2018 г., когато Кремъл и Анкара се договориха за създаването на т.нар. „буферни зони“ около Идлиб, сега има подобен план и за Либия. Двете страни дори обявиха, че ще създадат съвместни патрули, които да наблюдават временното спиране на огъня в Западна Либия – идея, която те приложиха първоначално в Северна Сирия след интервенцията на Турция срещу кюрдските сили миналият октомври.

Хафтар е бивш военен от времето на Кадафи,

който дълго време живее в САЩ, където е изтеглен след прекаран военен плен в Чад по време на войната между Чад и Либия през 1980-те. След 2011г. той се завърна в Либия, а по-късно обяви намеренията си да обедини различните фракции в страната. През последните няколко години под претекст, че води война срещу тероризма, той стартира няколко военни офанзиви върху в Източна Либия, където след дълги сражения подчини Бенгази и Дерна в полза на правителството, базирано в град Тобрук.

Либия стана арена на геополитически сблъсъци и икономически интереси

След това той завзе редица територии в рядко населения юг, а през април миналата година започна офанзивата си към столицата Триполи. Преди седмица неговите сили завзеха родния град на Кадафи – Сирт – разположен стратегически между Бенгази и Триполи, което отвори пътя към град Мисрата. Мисрата разполага с мощни милиции и дори ограничена военновъздушна сила, а пристанището стана база, откъдето Турция доставя помощ за Триполи.

По време на своите военни кампании, Хафтар разчиташе и продължава да разчита на Египет и Емирствата, като неколкократно дронове на ОАЕ атакуваха Триполи. От година насам на сцената видимо се показа и Русия, след като неофициално подкрепяше силите на Хафтар още от 2017 г. Досега офанзивата в Триполи отне живота на 2000 души, а десетки хиляди бяха насилствено разселени.

Руският съветник Виталий Наумкин заяви, че отказа на Хафтар да подпише предложеното от Турция и Русия споразумение за край на военните действия в Либия, „не е пълен колапс“. Събитията както в Либия, така и по време на разговорите в Москва, поставят под съмнение очакваната в Берлин среща на 19 януари, която Ангела Меркел организира също за Либия. Ердоган заяви, че ще присъства на конференцията заедно с колегите си Владимир Путин и италианският премиер Джузепе Конте. Италия, която е бивша колониална сила в Либия, има силни интереси в страната и дори изгражда своя база в Южна Либия. Рим опита да сближи позициите на Триполи и Хафтар, но без успех. На срещата в Берлин се очаква да присъстват Турция, Русия, Италия, Великобритания, Франция, Египет, ОАЕ и Алжир.

Ердоган и Путин говориха за Либия и Сирия

Не е ясно какво ще предприеме другата европейска държава със силни интереси в Либия – Франция.

Макрон, който е изправен пред социално недоволство в страната и наскоро одобри изпращането на допълнителни сили в Мали, където действа военна мисия, има нужда от стабилизиране на Либия. С тази идея, Париж подкрепя от години не подкрепеното от ООН правителство на генерал Хафтар, което предизвиква сериозни критики към френския президент както от либийски кръгове, така и в ЕС.

Ескалацията в Либия, както и намесата на Турция и засилването на руското присъствие в страната идва на фона на напрежението заради газовите находища в Средиземно море. В началото на годината Гърция и Кипър стартираха газовия проект с Израел, наречен EastMed, докато Турция подписа договор с Триполи, който оспорва морски икономически зони и газови находища, към които има претенции и Атина. Макар Израел да стартира проекта с Гърция, бяха проведени преговори и с Анкара за прокарване на газопровод. ЕС опитва да посредничи в спора, но засега без успех, а това напрежение се отрази на боевете в Либия, след като по силата на споразуменията с Триполи, Турция изпрати свои военни части в Западна Либия.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 10
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

10 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Атака с нож при Мемориала на Холокоста в Берлин

Атака с нож при Мемориала на Холокоста в Берлин

Свят Преди 1 час

Човек е нападнат от неизвестно лице

Постоянен арест за зам.-кмета на Видин

Постоянен арест за зам.-кмета на Видин

България Преди 2 часа

Той беше задържан на 19 февруари на летище „Васил Левски” - София

Мощна експлозия на Хаваите, тежко ранени (ВИДЕО)

Мощна експлозия на Хаваите, тежко ранени (ВИДЕО)

Свят Преди 3 часа

Видеозапис от района показва, че експлозията е станала на открито, в близост до плувен басейн, а отломки са разпръснати чак до плажа

Джорд Клуни с изненадващо признание, че кара трактор

Джорд Клуни с изненадващо признание, че кара трактор

Любопитно Преди 3 часа

Клуни като фермер и това не е заради роля?

Снимката е илюстративна

Отрязана ръка е открита до училище в Дъблин

Свят Преди 3 часа

Останките ще бъдат изследвани и ще бъде направен ДНК анализ

<p>Времето изглежда е на страната на Русия</p>

След близо 3 години война: Времето изглежда е на страната на Русия

Свят Преди 3 часа

Това, което Путин нарече „специална военна операция“, се превърна в най-големия конфликт в Европа след Втората световна война

Почина звезда от "Карате кид"

Почина звезда от "Карате кид"

Свят Преди 4 часа

Питър Джейсън почина на 80 години, оставяйки след себе си впечатляващо наследство с над 270 актьорски изпълнения в киното

Снимката е архивна: Украинският президент Володимир Зеленски даде интервю за Асошиейтед прес в Киев

Тръмп: Зеленски "много затруднява сключването на сделки"

Свят Преди 4 часа

Германският канцлер Олаф Шолц и украинският президент Володимир Зеленски разговаряха за „начините за постигане на справедлив мир в Украйна“, докато Вашингтон настояваше за преговори с Москва

<p>Кметът на Дупница:&nbsp;Институциите, издирващи&nbsp;Ивана, дължат отговори</p>

Кметът на Дупница за изчезналата Ивана: Институциите, работещи по темата, дължат отговори

България Преди 4 часа

Дангов добави, че година след изчезването на детето няма отговори на много въпроси

Земетресение в района на Пловдив

Земетресение в района на Пловдив

България Преди 5 часа

Земетресението е било на 25 км югоизточно от Асеновград

Скрити от векове китайски съкровища най-накрая виждат бял свят

Скрити от векове китайски съкровища най-накрая виждат бял свят

Любопитно Преди 6 часа

В Националния дворцов музей в Тайпе се съхраняват над 690 000 експоната, повече от 80 % от които са от бившия двор на Цин

Първа двойка напуска Вилата на любовта в „Един за друг“ тази вечер

Първа двойка напуска Вилата на любовта в „Един за друг“ тази вечер

Любопитно Преди 6 часа

Необичайно гурме предизвикателство ще определи застрашените от елиминация

<p>Десетки студенти загинаха при автобусна катастрофа</p>

Десетки студенти загинаха при автобусна катастрофа в Бразилия

Свят Преди 6 часа

Всички загинали са учели в университета на град Франка

<p>Причините, поради които Америка изостави демокрацията</p>

Демокрацията на САЩ е мъртва - американците търсят спасение в авторитаризма

Свят Преди 6 часа

Вярвам, че повечето американци са изоставили демокрацията, защото демокрацията изостави повечето американци, смята Андрей Митровица