Л едените покривки на Гренландия и Антарктика към момента губят три пъти повече лед годишно, отколкото преди 30 години. Това сочи ново международно проучване.
Използвайки данни от 50 различни сателита, изследователите установиха, че топенето на Гренландия е преминало в хиперзадвижване през последните няколко години. Средното годишно топене на Гренландия от 2017 г. до 2020 г. се е повишило с 20%, сравнено с началото на десетилетието, и с повече от седем пъти годишното от началото на 90-те години.
Новите данни „наистина са доста катастрофални“, каза съавторът на изследването Рут Мотрам, учен по климата в Датския метеорологичен институт. „Губим все повече и повече от леда на Гренландия.“
Водещият автор на изследването Инес Отосака, глациолог от университета в Лийдс в Обединеното кралство, каза, че ускореното топене на ледената покривка е резултат от изменението на климата, причинено от човека.
От 1992 г. до 1996 г. двете ледени покривки, съдържащи 99% от световния сладководен резерв, намаляват със 116 милиарда тона (105 милиарда метрични тона) годишно, като две трети от тях идват от Антарктика.
Но от 2017 г. до 2020 г., според най-новите налични данни, общото количество на стопен лед скочи до 410 милиарда тона (372 милиарда метрични тона) годишно, а повече от две трети от тях са от Гренландия, се казва в проучването.
The Greenland and Antarctic ice sheets are now losing more than three times as much ice a year as they were 30 years ago, according to a new comprehensive international study. https://t.co/TYJW6rxCPu
— The Associated Press (@AP) April 20, 2023
„Това е опустошителна траектория, по която се движим“, каза заместник-водещият учен от Националния център за сняг и лед на САЩ Туила Муун, която не е участвала в проучването. „Тези темпове на топене на лед са безпрецедентни от началото на съвременната цивилизация.“
От 1992 г. насам Земята е загубила 8,3 трилиона тона (7,6 трилиона метрични тона) лед от двата ледника, установи проучването. Това е достатъчно, за да наводни целите Съединени щати с почти 0,9 метра вода или да потопи Франция на почти 15 метра.
Но тъй като площта на световните океани е толкова огромна, топенето на ледените покривки от 1992 г. насам все добавя средно малко по-малко от 21 милиметра към морското равнище. Покачването на морското равнище в световен мащаб се ускорява и топенето от ледените покривки досега е допринесло с 5% за покачването на морското равнище, но вече става дума за една четвърт от него, се казва в проучването. Останалата част от морското покачване идва от разширяването на по-топлата вода и топенето от ледниците.
Екип от повече от 65 учени редовно изчислява загубата на ледена покривка в изследвания, финансирани от НАСА и Европейската космическа агенция, като последното проучване добавя данни за още три години. Те използват 17 различни сателитни мисии и изследват топенето на ледената покривка с три различни техники, каза Отосака, и всички сателити, радари, наземни наблюдения и компютърни симулации казват едно и също - топенето на ледената покривка се ускорява.
The Earth’s ice sheets lost enough ice over the last 30 years to create an ice cube 12 miles high, according to new research https://t.co/eL2CPmTRpZ
— CNN International (@cnni) April 20, 2023
В Гренландия от 2017 г. до 2020 г. средно около 283 милиарда тона (257 милиарда метрични тона) са се топели на година, в сравнение със само 235 милиарда тона (213 милиарда метрични тона) годишно между 2012 и 2016 г.
Последните данни показаха също забавяне на топенето в части от Антарктика, където има много повече лед от Гренландия. Това се дължи най-вече на по-малките промени във времето, но общата дългосрочна тенденция все още показва ускоряване на топенето в Антарктика, каза Мотрам.
Между 2017 г. и 2020 г. Антарктида е губила около 127 милиарда тона (115 милиарда метрични тона) лед годишно, което е с 23% по-малко от по-рано през десетилетието, но като цяло е с 64% повече от началото на 90-те години.
„Докато масовите загуби от Гренландия изпреварват тези от Антарктида, на юг има проблем с ледника Туейтс, който е наречен Ледника на Страшния съд“, каза Марк Серез, директор на американския център за сняг и лед, който не е част от проучването.
Авторите на изследването са използвали промените в гравитацията и във височината на леда и са измерили колко сняг е паднал, колко се е стопил, колко лед е бил загубен в айсбергите, които са отплавали и са били стопени от по-топлата вода.
ON THE RISE: New research has found that ice sheet melting has increased six-fold over the past 30 years as record levels of planet-heating pollution push up global temperatures. The seven worst polar ice sheet melting years happened in the past decade. https://t.co/882ZcX2OvN
— Local 3 News (@Local3News) April 20, 2023
„Това има значение, защото покачващите се морски нива ще изместят и ще засегнат финансово стотици милиони хора, ако не и милиарди, и вероятно ще струват трилиони долари“, каза изследователят на леда от Университета на Колорадо и бивш главен учен на НАСА Уалид Абдалати, който беше част от изследването.
Проучването „не е толкова изненадващо, колкото смущаващо“, каза Абдалати. „Преди няколко десетилетия се предполагаше, че тези огромни ледници ще се променят бавно, но с помощта на сателитни и полеви наблюдения и моделирани техники, научихме, че ледът реагира бързо на променящия се климат."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!