COVID-19 може да увеличи риска от депресия, тревожност и други проблеми с психичното здраве, сочи ново изследване. Изглежда, че ваксинацията намалява риска от развитие на тези нежелани психиатрични странични ефекти, докато при тези, които са били хоспитализирани от инфекцията, се наблюдават значително по-високи нива на психични заболявания.
„Осъзнаването на по-високата честота на психичните заболявания до след пандемията от COVID-19, довела до хоспитализация, може да насърчи както пациентите, така и здравните специалисти да следят за тези състояния и да търсят ранно лечение, ако е необходимо“, казва Венексия Уокър, научен сътрудник по епидемиология в Бристолския университет във Великобритания и Университета на Пенсилвания.
Защо маймунската шарка и COVID-19 са много различни вирусни инфекции
Поствирусните симптоми след заразяване с SARS-CoV-2 не са рядкост, като приблизително един на всеки 10 от заразените страда от дълготрайна болест, се изчислява в проучване, публикувано в списание Nature Review Microbiology през януари 2023 г. Сред повече от 200-те симптома, свързани с дългия COVID, умората и мозъчната мъгла са едни от най-разпространените и дълготрайни.
Все по-често обаче се наблюдава повишаване на психичните състояния като депресия, тревожност, посттравматично стресово разстройство, хранителни разстройства, зависимости и самонараняване след заразяването с SARS-CoV-2.
В новото проучване, публикувано в списание JAMA Psychiatry, Уокър и колегите му изследват три области от данни с общо 18 648 606 участници, за да проучат тези асоциации. Първата група данни е събрана между януари 2020 г. и юни 2021 г., преди широкото разпространение на ваксината, докато втората и третата група са събрани между юни и декември 2021 г. Участниците в проучването били разделени на ваксинирани и неваксинирани.
COVID may worsen mental illness, study warns https://t.co/NTWbPJlVZP
— Mary Jane (@MaryWebb7) August 21, 2024
Това, което изследователите установяват, е, че честотата на психичните заболявания е повишена до една година след тежка инфекция с COVID. Уокър заяви, че лицата с анамнеза за психични заболявания са били особено уязвими, както и по-възрастните лица и мъжете. Въпреки това ваксинацията изглежда е смекчила тези ефекти.
„Основното предимство на ваксинацията срещу COVID-19 е, че осигурява значителна защита срещу тежка форма на COVID-19. Ваксинацията вероятно смекчава неблагоприятните ефекти на COVID-19 върху психичното здраве чрез предотвратяване на тежък COVID-19, който води до хоспитализация“, каза Уокър.
Тъй като това изследване е чисто асоциативно, трудно е да се определи конкретен механизъм за тези модели и е твърде рано да се каже дали тази корелация действително е показателна за причинно-следствена връзка. Уокър обаче каза, че са били предложени няколко потенциални механизма.
СЗО увери: Маймунската шарка не е нов COVID
„Потенциалните механизми, докладвани в литературата, включват физиологични пътища, като възпаление и микроваскуларни промени, и психосоциални ефекти, като тревожност за последствията от COVID-19, включително дълъг COVID“, каза тя.
Докато е необходима повече работа, за да се разбере биохимията зад тези асоциации, проучването има важни последици за общественото здраве и се надяваме да помогне за идентифицирането на пациенти, които може да са изложени на по-висок риск от тези състояния, коментират учените.
Припомняме и тази галерия от нашия архив:
* Във видеото: Колко е продължителността на живота след края на COVID пандемията
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!