П рез последните седмици по света избухна вълна от безпрецедентни протестни движения.
Чили
От 18 октомври в Чили се надигна мощна протестна вълна заради повишената цена на билета за метрото с 30 песо (7 стотинки). На 23 октомври започна и обща стачка. В хода на размириците, обхванали не само столицата, но и още няколко града, загинаха 18 души. Президентът Себастиан Пинера се видя принуден да отмени повишаването на цената и да обяви социални мерки като увеличени пенсии и по-ниски разходи за електроенергия.
Протестите обаче продължиха. В петък в столицата Сантяго се проведе най-голямата демонстрация в историята на страната. Според кмета Карла Бараон в протеста са участвали около 1 милион чилийци. Събитието премина мирно като цяло, но група протестиращи се опита да подпали входа на метростанция и се стигна до намеса на силите на реда. В друга част на града полицията е използвала водни оръдия, за да разгони протестиращите.
Ирак
От 1 октомври иракчаните се надигнаха срещу корупцията, безработицата и лошите обществени услуги. Те искат цялостна промяна на политическата система. На 25 октомври демонстрациите се възобновиха с нов подем на насилието, раздухан от шиитския политически лидер Моктада Садр. При острите стълкновения и размириците загинаха 150 души само през първата седмица. По последни данни във вчерашния петъчния ден жертвите достигнаха 40 души.
Боливия
От 21 октомври там текат демонстрации, оспорващи изборните резултати, даващи на действащи президент Ево Моралес четвърта поредна победа. В няколко региона се стигна до насилие, а на 23 октомври започна обща стачка. Няколко боливийци пострадаха при сблъсъците между привърженици и противници на Моралес.
Ливан
В тази възлова близкоизточна държава от 17 октомври започна демонстрации заради обявените от премиера Саад Харири спешни икономически реформи, включващи данъци върху някои комуникационни услуги. Протестите са мирни, но парализираха страната.
Еквадор
От 1 до 13 октомври в най-малката южноамериканска държава preмина гневна вълна заради решението на президента Ленин Морено да премахне субсидиите върху горивата, в резултат на което цените на бензина и дизела скочиха със 120 на сто. Сблъсъците се ожесточиха, осем души загинаха, а 1340 бяха ранени. В крайна сметка след преговори Морено даде заден и се отказа от решението за отмяна на субсидиите.
Хонконг
Протестното движение в Хонконг, автономен град на Китай, който е бивша британска колония, пламна на 9 юни заради подготвен от управата на града законопроект, който щеше да позволи екстрадиция на закононарушители и криминално проявени лица в континентален Китай. Опозицията заподозря, че законопроектът ще удари и китайските дисиденти, намерили убежище в Хонконг. След месеци на ежедневни и все масови протести властите в града отмениха законопроекта. Но протестите не само не спряха, но и се разраснаха, стигайки до искания за оставка на градската администрация и отделяне на града от Китай. Протестна вълна прерасна в размирици, но до жертви не се стигна. Имаше само един инцидент с прострелян от полицията младеж, който за щастие оцеля.
Алжир
В Алжир решението на президента Абделазиз Бутефлика да се кандидатира за пети мандат предизвика вълна от мирни демонстрации. Впоследствие той подаде оставка, но протестиращите продължават да настояват за оставката на целия елит, сформиран при управлението на Бутефлика и за фундаментални промени в политическата система. Опозицията отхвърля насрочените за 12 декември избори за държавен глава.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!