Насилствените продемократични протести в Хонконг водят до посттравматичен стрес (ПТСР). Близо една трета от възрастните, пребиваващи там съобщават за симптоми, сочи ново проучване.
Protest-hit Hong Kong sees surge in depression, PTSD: Study https://t.co/YkqXOmvsyh pic.twitter.com/emcfj3TfLt
— CNA (@ChannelNewsAsia) January 10, 2020
Броят е шест пъти по-висок от този преди четири години, установява изследването на Университета в Хонконг. Нивата на депресия са сравними с тези в конфликтните зони по света. Авторите на проучването от своя страна призовават да се предприемат спешни мерки във връзка с подобряване на психично здраве на жителите на града, пише BBC.
Протестите в Хонконг започнаха през юни миналата година заради спорен законопроект, който би позволил екстрадиране от различни органи в континентален Китай, Тайван и Макао на заподозрени за престъпления като убийства и изнасилвания. След това исканията щели да бъдат решавани за всеки отделен случай.
Протестите в Хонконг се пренесоха и във видеоигрите
На по-късен етап законопроектът беше оттеглен, но след това демонстрациите се превърнаха в по-широко движение, изискващо разследвания на полицейската бруталност и демократична реформа.
Какво обаче показва изследването?
Изследването, публикувано в медицинското списание The Lancet, се основава на проучвания на над 18 000 жители на Хонконг между 2009 и 2019 година.
Увеличаването на симптомите на ПТСР съответства на около 2 милиона възрастни извън град от 7,4 милиона.
China’s efforts to curtail freedom and erode local political autonomy in Hong Kong will have implications for future U.S. policy, a congressional report says https://t.co/4ZLgyP6TAr
— Bloomberg (@business) January 8, 2020
Около 11% от възрастните съобщават за симптоми на депресия, което е с около 2% повече от по-ранните протести за окупация в града през 2014 г.
"Един от петима възрастни сега съобщава за вероятна депресия или подозрение за ПТСР, което е сравнимо с тези, които се намират на места, провеждащи се въоръжени конфликти, мащабни бедствия или терористични атаки", се казва в проучването.
Използването на социални медии за проследяване на вълненията вероятно е влошило шансовете за влошаване на психичното здраве, добавят още авторите.
Dozens arrested in Hong Kong protests targeting traders in China https://t.co/f3beGeXLS5 pic.twitter.com/YeMBpBOuLY
— The Hill (@thehill) January 6, 2020
Цифрите всъщност могат да бъдат противоречиви, отбелязва проучването, тъй като не са включени лица под 18 години.
"Хонконг не разполага с достатъчно средства за справяне с тази излишна тежест за психичното здраве", казва професор Габриел Леунг, декан по медицина в Университета в Хонконг, който ръководи изследването.
Светът бе разтърсен от протести през 2019 г.
Протестите в Хонконг не стихват. Градът дори посрещна новата година на фона на сълзотворен газ и водни оръдия. Часове преди настъпването на 2020 протестиращи образуваха живи вериги и организираха шествия в търговските центрове с призив хората да не се отказват да се борят за демокрация.
Междувременно Китай отстрани досегашния ръководител на представителството си в Хонконг Ван Чжъмин, информира по-рано Reuters, позовавайки се на изявление на китайските власти. На мястото на Ван Чжъмин бе назначен 65-годишният Ло Хуейнин, бивш секретар на комитета на Китайската комунистическа партия в провинция Шанси.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!