Х иляди хора в Турция излязоха за седма вечер на протести, при които до момента са задържани над 1400 души, включително студенти, журналисти и адвокати, съобщава Би Би Си (BBC). Правозащитните групи и ООН осъдиха арестите и използването на сила от полицията срещу протестиращите.
Протестиращите срещу правителството на президента Реджеп Тайип Ердоган се заклеха, че ще продължат с демонстрациите си, предизвикани от ареста на кмета на Истанбул, въпреки масовите арести и сблъсъците с полицията, предава агенция Ройтерс (Reuters).
Президентът Ердоган заяви в понеделник, че това, което нарече „шоу“ в понеделник, ще изчезне.
Говорейки пред група млади хора в Анкара във вторник, президентът той призова за търпение и здрав разум на фона на това, което той описа като „много чувствителни дни“. Той добави, че хората, които искат „да превърнат тази страна в място на хаос, няма къде да отидат“, а пътят, по който са поели протестиращите, е „задънена улица“.
Но след арестуването на кмета Екрем Имамоглу миналата седмица, стотици хиляди хора се събират на площади, улици и университетски кампуси в цялата страна всяка вечер, скандиращи лозунги срещу Ердоган и призоваващи за освобождаването на Имамоглу, справедливостта и правата. Съдът остави Имамоглу в затвора в неделя в очакване на процеса по обвинения в корупция, които той отрича.
Според самият Имамоглу арестът му е политически мотивиран, твърдения, които Ердоган категорично отхвърля. Протестиращи, опозиционни партии, европейски лидери и правозащитни групи също нарекоха задържането на Имамоглу, основния съперник на Ердоган, политизиран и антидемократичен ход.
Събиранията на хора са забранени, но въпреки това продължиха,
почти изцяло мирно до късните часове, когато полицията използва бухалки и лютив спрей в отговор на снаряди и арестува повече от 1400 души. „Ще се опитам да идвам, доколкото мога, защото правителството не ни е оставило справедливост“, каза един студент от парка Сарачане в Истанбул. „Бях уплашена, когато дойдох за първи път, мислейки, че може да ни арестуват. Но сега не се страхувам“, каза тя.
Властите в Истанбул забраниха протестите и затвориха някои пътища, „за да запазят обществения ред“ и „да предотвратят евентуални провокативни действия“. Докато студентите маршируваха през квартал Нишанташъ, те скандираха „Правителство, оставка!“ и развяваха знамена и транспаранти, докато бяха наблюдавани от огромен брой служители на полицията за борба с безредиците. Много студенти бяха покрили лицата си с шалове или маски и признаха, че се страхуват да бъдат идентифицирани от полицията.
От миналата сряда министърът на вътрешните работи на Турция каза, че 1418 протестиращи са били задържани след дните на демонстрации, които правителството е определило като „незаконни“. Публикувайки в социалните медии, Али Йерликая написа: „Докато в момента има 979 заподозрени в ареста, 478 души ще бъдат изправени пред съда днес.
Няма да бъдат направени никакви отстъпки на онези, които се опитват да тероризират улиците, да атакуват нашите национални и морални ценности, както и нашите полицейски служители“.
Във вторник седем журналисти се явиха в съда, включително фотографът на информационната агенция AFP Ясин Акгюл, който отразяваше демонстрациите. Директорът на AFP Фабрис Фрис е написал писмо, адресирано до турското президентство, призовавайки Ердоган да се „намеси“ в лишаването от свобода на Акгюл, което той определи като „неприемливо“. „Ясин Акгюл не беше част от протеста“, каза Фрис. „Като журналист той отразяваше една от многото демонстрации, организирани в страната от сряда, 19 март. Той е направил точно 187 снимки от началото на протестите, всяка от които свидетелства за работата му като журналист“.
Междувременно днес се предвижда да се състои процедурата по определянето на
временен кмет на Голямата община на Истанбул на мястото на Екрем Имамоглу,
арестуван по обвинения в корупция, подкупи и злоупотреба със служебно положение. Едновременно с това днес ще се определи временен кмет и на истанбулския район Бейликдюзю на мястото на арестувания с подобни обвинения Мехмет Мурат Чалък, предаде БТА.
„В съответствие с разпоредбите на член 45 от Закон № 5393 за общините беше счетено за подходящо общинският съвет на Голямата община на Истанбул да проведе заседание в заседателната зала на общината в сряда, 26 март, от 13 часа. Заседанието на общинския съвет на Бейликдюзю ще се проведе на 26 март от 9 часа“, се посочва в съобщение на валийството на Истанбул, за което информираха турските медии.
Очаква се, че временните кметове и на Истанбул, и на Бейликюзю, ще бъдат от опозиционната НРП, защото тя има мнозинство в общинските съвети и в двете общини. След задържането си на 19 март Имамоглу превърли всичките си правомощия на заместник-кмета Нури Аслан, е видно от информация на пресслужбата на общината.
Според близки до опозиционната НРП източници са били обсъждани двама кандидати за временен кмет на Истанбул – Синем Дедеташ, кметица на община Юскюдар, и Хасан Акгюн, кмет на община Бююкчекмедже, но законът за общините не допуска избирането на районни кметове на кметския пост на Голямата община. Според опозиционния телевизионен канал Сьозджю въпросът за това кой да бъде предпочетен на мястото на Имамоглу се решава от самия него. Лидерът на НРП Йозгюр Йозел вчера посети Имамоглу в затвора Силиври и обсъди с него въпроса за временния кмет на Истанбул.
Днес се предвижда кметът на Анкара Мансур Яваш да посети Екрем Имамоглу в ареста, съобщиха от пресслужбата на истанбулската Голяма община. Опозиционните медии съобщиха още, че в затвора Имамоглу стриктно спазва мюсюлманските пости през свещения месец Рамазан, който тази година продължава до 29 март.