В одачите на протестното движение в Шри Ланка, принудило президента и министър-председателя на страната да избягат от официалните си резиденции, заявиха днес, че окупацията на сградите ще продължи до оттеглянето на държавния глава и премиера от постовете им, предаде Ройтерс.
"Президентът трябва да подаде оставка, министър-председателят трябва да подаде оставка и правителството трябва да си отиде", каза Руванти де Чикера - известна сценаристка, драматург и театрална режисьорка - на пресконференция в присъствието на други лидери, които участват в координирането на антиправителственото движение.
Президентът Готабая Раджапакса и премиерът Ранил Викремесингхе планират да се оттеглят, съобщи вчера председателят на парламента. Решението им е резултат от силния натиск след ден на протести, при които демонстранти щурмуваха сградата на официалната президентска резиденция и подпалиха дома на министър-председателя в столицата Коломбо.
Президентският дворец, наследство от колониалната епоха, е символ на държавната власт вече повече от 200 години, но днес, след бягството на обитателя си, той е "под властта на народа", предаде Франс прес.
Хиляди жени, мъже и деца се стекоха във внушителната резиденция. Някои се редят на опашка, за да седнат на стола на президента Раджапакса, докато на приземния етаж деца, а и техните родители, дрънкат на пиано.
Във впечатляващия парк "Гордън гардънс", кръстен на създателя си сър Артър Хамилтън-Гордън, губернатор на Цейлон в края на 19-и век, семейства си правят пикник, докато будистки монаси в шафрановооранжевите си одежди се дивят пред климатиците и мраморните подове.
Protesters enjoying Sri Lanka’s absconding President’s swimming pool! No dictator should remain in illusion that the power is for ever, and when the end comes, it is always violent and nasty. pic.twitter.com/T3ePbkA0gM
— Ashok Swain (@ashoswai) July 9, 2022
"Когато управляващите живеят в такъв лукс, те нямат никаква представа как се справят обикновените хора", каза пред АФП Шри Сумеда, монах, пропътувал 50 км за първото си посещение в двореца. Според него случващото се "показва какво може да се направи, когато хората решат да упражнят властта си".
Къде се намира президентът все още не е известно, но в изявление на канцеларията му се казва, че той е наредил на правителствените служители да започнат незабавно да раздават на населението газ пропан-бутан, което подсказва, че Раджапакса продължава да изпълнява функциите си, отбелязва Асошиейтед прес.
Sri Lanka'da yaşanan ekonomik kriz ve yolsuzluklar nedeniyle isyan çıkaran halk, başkanlık sarayını bastı. pic.twitter.com/8ILtNlm7Db
— Pusholder (@pusholder) July 9, 2022
Около столицата са разположени войници, а началник-щабът на отбраната Шавендра Силва призова за обществена подкрепа за спазване на реда и законността. Войниците обаче просто наблюдават как тълпите хора скачат в открития басейн в президентския дворец, почиват си на леглата или се снимат с телефоните си, за да запечатат този паметен момент.
Очаква се опозиционните партии да се съберат днес, за да се споразумеят за ново правителство, допълва АП.
Шри Ланка, в която живеят 22 милиона души, е изправена пред най-тежката си икономическа криза от 70 години насам. Инфлацията достигна рекордните 54,6% през юни и се очаква да се повиши до 70%, което хвърли в крайна бедност голяма част от населението. От месеци Шри Ланка страда от недостиг на храна и гориво, продължителни прекъсвания на тока и непрекъснато растяща инфлация, след като остана без чужда валута за внос на жизненоважни стоки.
The president's palace in Sri Lanka now belongs to the people. pic.twitter.com/oscI7mRPta
— RadioGenova (@RadioGenova) July 9, 2022
Правителството просрочи външния си дълг от 51 милиарда долара и потърси помощ от Международния валутен фонд. Премиерът на страната вече подаде днес оставка и призова президента да направи същото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!