Водещи японски компании временно спират дейността на заводите и офисите си в Китай след бурните антияпонски протести в страната заради териториални спорове, предаде Ройтерс.
В последната седмица в Китай се разразиха яростни протести срещу национализирането, както твърди Пекин, на оспорвани острови в Източнокитайско море от страна на Токио.
Японската корпорация "Панасоник" (Panasonic) обяви днес, че заради опасността от нови нападения на антияпонски демонстранти закрива един от заводите си в Китай и спира производството в още два. На работниците е препоръчано да си останат в къщи от съображения за сигурност, посочва ИТАР-ТАСС.
Заводите на "Панасоник" бяха подложени на ожесточени нападения в последните дни. Един от тях бе
напълно разрушен и частично изгорен.
Спрените дейности ще бъдат възобновени, едва след като експерти оценят степента на нанесените вреди.
Японският производител на електроника "Канон" (Canon) също планира да спре дейността на три от четирите си завода в Китай днес и утре, съобщи Ройтерс.
В Китай на нападения са подложени множество японски компании, ресторанти и супермаркети. Ръководството на много от атакуваните обекти реши да спре дейността им поне до сряда. Затворени са дори японските училища, допълва ИТАР-ТАСС.
Протестната вълна започна, след като миналата седмица Токио изкупи от частни лица - японски граждани - необитаемите острови, наричани Сенкаку в Япония и Дяо-ю в Китай. За Пекин пък островната група е смятана за изконна китайска територия, отнета незаконно през 80-те години на XIX век. Спорът за островите се изостри през 70-те години на ХХ век, когато в района бяха открити залежи на природен газ и петрол.
Китай се опитва да потуши надигащите се антияпонски настроения. Властите заявиха, че ще арестуват нарушителите на закона и
изтриха снимки и публикации за протестите от страници в интернет.
Пекин обеща да пази японските граждани и имущество и призова участниците в антияпонските протести да изразяват възгледите си "по нормален, разумен и законен начин", съобщи Ройтерс.
Говорителят на китайското външно министерство Хун Лей заяви пред репортери, че сега от Япония зависи дали ще промени подхода си, както и по-нататъшната посока на развитие на събитията.
Днес около 60 души протестираха пред японското посолство в Пекин. Демонстрантите бяха значително по-малобройни от разположените около 1000 служители на силите за сигурност.
Повече демонстрации се очакват утре,
на годишнината от така наречения инцидент Мукден през 1931 г., когато Япония използва взривяването на железопътна линия в Манджурия, в североизточен Китай, като претекст да нахлуе в Северен Китай.
Междувременно ИТАР-ТАСС съобщи, че към спорните острови в момента плава флотилия от хиляда китайски риболовни кораба. Очаква се по-късно днес тя да достигне Сенкаку/Дяоюйдао и да потвърди претенциите на Пекин към архипелага, отбелязва агенцията.Министърът на отбраната на САЩ Лион Панета, който от вчера е на посещение в Токио, се опита да успокои напрежението. Той изрази безпокойство, че страните предприемат различни провокации, които може да доведат до насилие и в крайна сметка до конфликт. "Разбира се, че сме обезпокоени от демонстрациите в Китай и от конфликта за островите Сенкаку. Посланието, което се опитах да предам, е всички страни да проявят спокойствие и сдържаност", каза Панета.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!