П роститутките в Белгия вече имат право на официални трудови договори, които включват отпуск по болест и майчинство, съгласно забележителен закон, който влезе в сила в неделя.
Съгласно закона, който белгийските законодатели приеха през май, секс работниците, подписващи такъв договор, се сдобиват с набор от други права и защити, които обикновено се прилагат за работници, заети в други индустрии, като здравно осигуряване и обезщетения за безработица.
„Това е първият подобен закон в света,
в смисъл, че това е първата цялостна законодателна рамка, която предоставя на секс работниците равни права (с другите служители) и ги защитава от рискове, присъщи на работата“, заяви Даан Баувенс, директор на Белгийския съюз на секс работниците, цитиран от Си Ен Ен (CNN).
Секс работниците, които подписват официален трудов договор, сега имат „всякакъв вид социална защита“, предоставена на мнозинството служители в Белгия, споделя Куентин Делтур, мениджър за връзки с обществеността в Espace P, група, защитаваща правата на секс работниците в Белгия, която помогна за проектирането на закона.
Съгласно законодателството секс работниците също имат право да откажат да предоставят услуги на клиент или да извършат конкретен сексуален акт, както и да спрат всяка дейност по всяко време.
Новият закон изисква работодателите на проститутките да получат лиценз от правителството,
каза Делтур пред CNN. Лицензи се дават само ако бъдещият работодател отговаря на определени критерии, включително липса на предишни присъди за изнасилване или трафик на хора.
Законът също така налага задължения на работодателите на секс работниците, като изисква от тях да осигурят презервативи, чисто спално бельо и бутон за спешна аларма в стаите на работниците, наред с други задължения.
Преди това, каза Делтур, много проституиращи са подписвали договори със своите работодатели или сводници, но тези документи „имаха нулева стойност“, тъй като работата като сводник беше незаконна.
Тези договори са също толкова правно валидни, колкото и тези, улесняващи доставката на незаконни наркотици, обясни той. Ако дадено лице подпише договор, с който се съгласява да доставя „един килограм кокаин всяка седмица“ и не го направи, то не може да бъде законно санкционирано за неспазване на този договор. „Съдията ще каже „Не, този договор няма стойност“, каза Делтур.
Декриминализация
Секс работниците в световен мащаб са изправени пред широко разпространена дискриминация, насилие и други нарушения на техните човешки права.
Докато шепа държави са легализирали секс работата – като Германия и Холандия – в огромното мнозинство от други нации остава незаконно или купуването, или продажбата на секс, или и двете, според Глобалната мрежа за проекти за секс работа, международна асоциация на групите на секс работниците.
Новият закон в Белгия идва две години след като страната декриминализира секс работата и отмени законите, които забраняваха на трети страни, като наемодатели и счетоводители, да предоставят услугите си на секс работници.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!