К иберструктури, свързани с Русия, преди това са атакували криптираната месинджър платформа Signal, която високопоставени служители в администрацията на Тръмп използваха за обсъждане на удари срещу бунтовниците хуси в Йемен по-рано този месец, предаде The Hill.
Групата за разузнаване на заплахите на Google (Google Threat Intelligence Group) съобщи в свой доклад от февруари, че е наблюдавала засилени опити от киберструктури, свързани с Кремъл, да компрометират акаунти в Signal, които представляват интерес за руското разузнаване.
„Докато този възникващ оперативен интерес вероятно е подхранен от военновременни нужди за достъп до чувствителни правителствени и военни комуникации в контекста на повторното нахлуване на Русия в Украйна, очакваме, че тактиките и методите, използвани за атакуване на Signal, ще зачестят в близко бъдеще и ще се разпространят към допълнителни киберзаплахи и региони извън украинския театър на войната“, отбелязват от Google.
Според доклада на Google, проруските киберструктури са използвали функцията на Signal за свързани устройства, за да компрометират акаунти. Тази функция позволява на един Signal акаунт да бъде използван на няколко устройства едновременно.
Signal: Приложението, в което се обсъждат военни планове – колко сигурно е наистина?
Киберактьорите са използвали зловредни QR кодове, за да се свържат с акаунтите на жертвите, което им позволява да получават всички бъдещи съобщения и да подслушват комуникациите. Те са представяли тези QR кодове като легитимни ресурси на Signal, например покани за групи или сигнали за сигурност, или са ги вграждали във фишинг страници.
Google предупреди, че има „висок риск“ компрометиран Signal акаунт да остане незабелязан за продължителен период от време.
Kremlin targeted Signal, messaging app used for Yemen war plans chat https://t.co/NTosl1C5Cf
— Cee Gee (@_CeeGees) March 25, 2025
Криптираната платформа за съобщения Signal беше подложена на допълнително внимание, след като в понеделник главният редактор на The Atlantic Джефри Голдбърг разкри, че е бил по погрешка добавен в Signal чат с висши служители от администрацията на Тръмп, в който те обсъждали военни планове.
Чатът включвал министъра на отбраната Пийт Хегсет, съветника по национална сигурност Майк Уолц, вицепрезидента Ванс, държавния секретар Марко Рубио, директора на националното разузнаване Тулси Габард и директора на ЦРУ Джон Ратклиф, наред с други.
Хилари Клинтън за скандала с приложението Signal: Шегувате се с мен
В чата, където присъствието на Голдбърг изглежда е останало незабелязано в продължение на няколко дни, Хегсет е изпратил информация за използваните оръжия, целите и времето на атаките само няколко часа преди ударите в Йемен.
Главният редактор на The Atlantic написа, че първоначално се усъмнил в автентичността на чата, „защото не можех да повярвам, че ръководството по национална сигурност на САЩ ще комуникира в Signal относно предстоящи военни удари“.
Говорителят на Съвета за национална сигурност Брайън Хюс заяви в понеделник, че текстовата верига изглежда „автентична“ и че администрацията „преглежда как неволно добавен номер е попаднал в чата“.
Въпреки това, във вторник Белият дом се опита да омаловажи значението на пробива в сигурността, като прессекретарят Каролайн Левит заяви, че в чата не са били обсъждани „военни планове“ и не са били споделяни класифицирани материали.
* Видеото е архивно!
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Русия публикува споразумението си със САЩ
Задържаха мъжа, заради когото 89-годишна жена може да остане на улицата