Г угъл заяви, че ще промени в картите си имената на Мексиканския залив и на връх Дена̀ли в Аляска, когато американското правителство вземе решение за промените, искани от президента Доналд Тръмп. При встъпването в длъжност на 20 януари той потвърди, че настоява за преименуването на Мексиканския залив в Американски залив, както и за връщането на предишното име на най-високия връх в Северна Америка - Маккинли, съобщи Deutsche Welle.
"Имаме дългогодишна практика да прилагаме промени в имената, когато те са актуализирани в официални правителствени източници. Щом това стане факт, ние бързо ще актуализираме картите си в САЩ в този смисъл, за да показват направените промени“, обявиха от Гугъл в платформата Х.
Актуализации в Google Maps
В петък (24 януари) администрацията на Тръмп заяви, че вече е преименувала Мексиканския залив на Американски залив. В първия ден от встъпването си в длъжност Тръмп подписа указ за преименуването както на залива, така и на планинския връх.
Миналата седмица Министерството на вътрешните работи на САЩ заяви, че работи по изпълнителната заповед, но че официалните правителствени карти все още не са актуализирани. Този процес се извършва от специална служба, наречена Информационна система за географските имена (GNIS), поделение на Геологическата служба на САЩ.Съобщението на Гугъл предполага, че веднага щом GNIS промени имената, навигационната им услуга ще бъде незабавно актуализирана.
Ще виждат ли всички потребители промяната?
От съобщението на Гугъл става ясно още, че „когато официалните наименования се различават в отделните държави, потребителите на Google Maps виждат официалното наименование в съответната държава. А останалите потребители по света ще виждат и двете имена.“ Това важи и за този конкретен случай, добавят от американската компания. Това означава, че потребителите на Google Maps в Съединените щати ще виждат новото име Gulf of America, докато потребителите в Мексико ще продължат да виждат Gulf of Mexico. Навсякъде другаде по света ще се виждат и двете имена, като едното ще бъде в скоби.
„Гугъл“ не е коментирал реда, по който двете имена ще се показват в останалите части на света. Но по информация на „Ню Йорк Таймс“, който цитира свои източници, „запознати с плановете на компанията“, наименованието Мексикански залив ще бъде на първо място.
Как Google Maps процедира със спорни географски имена наименования?
Google Maps е най-използваното приложение за навигация и картографиране в света с приблизително 1 милиард активни потребители месечно. Често то се оказва замесено в политически и географски спорове – основно за имена и граници между отделни държави.
В тази връзка от Гугъл уточняват, че когато става въпрос за различни и спорни наименования на един и същи обект, компанията поставя акцент върху местоположението на потребителя. Такъв е например случаят със залива между Саудитска Арабия и Иран, известен като Персийски залив, който обаче Саудитска Арабия и още няколко други арабски държави наричат Арабски залив.
През 2012 г. Иран заплаши да съди Гугъл затова, че компанията не е обозначила водния басейн в Google Maps. Тогава Гугъл отхвърли критиката, но междувременно картите показват и двете имена: потребителите в арабските страни, намиращи се в близост до залива, го виждат кат Арабски, а потребителите в Иран - като Персийски залив. В Германия, например, той фигурира и с двете си имена, като Арабски залив е поставен на второ място и в скоби.
Как се процедира с границите?
Споровете за границите обикновено са още по-ожесточени, отколкото тези за имената. В целия свят има десетки териториални спорове.
В изявление, публикувано на страницата за поддръжка на Google Maps, се казва, че „международните граници на държавите се показват в различни стилове в зависимост от политическия статут на границата“.
Безспорните международни граници, като тази между САЩ и Канада, например, са показани с плътна сива линия. За непостоянни, временно договорени граници компанията използва прекъсната сива линия. „Това обикновено са спорни граници, с които участващите страни не са съгласни с протежението на границата“, уточняват от „Гугъл“.
Границите между Русия и Украйна
През 2014 г., шест седмици след като Русия нахлу в Крим, Google Maps започна да показва Крим като руска територия за руските потребители, но продължи да го показва като украинска територия за украинските потребители и използваше гореспоменатата прекъсната сива линия, за да покаже къде протича границата за потребителите в други държави.
Днес потребителите в Германия виждат прекъсната сива линия, която разделя Украйна от Крим. Четирите региона на Украйна, които Русия едностранно анексира след пълномащабната си инвазия през 2022 г. - Донецка, Херсонска, Луганска и Запорожка област - обаче все още се показват като украинска територия. Потребител в Русия също потвърди за ДВ, че към 27 януари 2025 г. тези четири области все още се показват в Google Maps като украинската територия.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!