В четвъртък Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) празнува 75-ата си годишнина, която представлява разширен глобален съюз от 32 държави членки и военни и технологични постижения, издържали през най-опасните и бурни периоди от най-новата история, съобщи Newsweek.
Трансатлантическият алианс разцъфтява с времето, нараствайки от 12 членове основатели при създаването си на 4 април 1949 г. до сегашните 32 след неотдавнашното приемане на Швеция и Финландия в състава му.
Външните министри ще се съберат отново от 9 до 11 юли във Вашингтон, където е подписан учредителният договор.
Първоначално в НАТО членуват Белгия, Канада, Дания, Франция, Исландия, Италия, Люксембург, Нидерландия, Норвегия, Португалия, Обединеното кралство и Съединените щати. От настоящите членове 30 са европейски държави.
NATO today and beyond the horizon
— Tom Tuvshinbat (@TTuvshinbat) April 4, 2024
🇷🇺Russia can't defeat Ukraine 🇺🇦 here is why?
NATO's Most Game-Changing Weapons #NewsBreak https://t.co/WfZwufl6g4
Много неща са се променили по отношение на военните и оръжейните способности през повече от седемте десетилетия след Втората световна война, казват експерти пред Newsweek, извеждайки напред технологични постижения, които все още са актуални, тъй като войната между Русия и Украйна премина двегодишния си период.
"Алиансът премина през няколко фази", казва пред Newsweek полковникът от морската пехота на САЩ в оставка Марк Канчиан.
"Имаше фаза на Студената война до 1991 г., когато първоначалните членове бяха съсредоточени върху възпирането на Съветския съюз. Много успешно, но след това Студената война приключва и това отпада. След това имаше период, в който се съсредоточи върху операции извън района. Това бяха Ирак и Афганистан и редица други дейности. НАТО беше дълбоко, дълбоко ангажирана и в Ирак, и в Афганистан", споделя полковникът.
Друга фаза, започнала през 2014 г. с анексирането на Крим от Русия до днес и продължаващата военна безизходица в Източна Украйна, отново обхвана НАТО и изправи членовете му срещу Владимир Путин и Русия.
Оръжия
Руско-украинската война даде възможност на НАТО да демонстрира военната си мощ под формата на оръжия, предоставени на Украйна за борба с руската агресия. Но много от тях са на разположение от десетилетия.
Танкове
Германските танкове Leopard 2 и американските M1 Abrams се превърнаха в гореща стока в Източна Европа през последните няколко години.
Leopard 2 е представен за първи път през 1979 г., една година преди M1 Abrams, но реално демонстрира способностите си едва във войните в Афганистан и Сирия. От края на 70-те години на миналия век са построени около 3600 Leopard 2 от различни типове, които се използват по различен начин от 21 държави.
Leopard 2 е проектиран от Krauss-Maffei. Оръдието му е произведено от Rheinmetall, а двигателят - от MTU Friedrichshafen.
Leopard 2A4 - най-вероятният вариант, който ще бъде изпратен в Украйна - има максимална скорост напред около 42,2 мили в час и 19,2 мили в час на заден ход. 2А4 тежи около 52 тона празен и 55 тона оборудван за битка.
Дизеловият 12-цилиндров двигател на 2A4 с 1500 конски сили и два турбокомпресора е с работен обем 1160 литра, което осигурява на танка среден пробег от около 173 мили, преди да се наложи да зареди гориво (210 мили по шосе, 136 мили в пресечена местност).
Конструирани са около 10 700 M1 Abrams и варианти, които са участвали например във войната в Персийския залив, Афганистан, Ирак и гражданската война в Йемен. Понастоящем се използва от девет държави, а най-усъвършенстваната му версия, използвана от американските сили, е M1A2 SEP.
M1 Abrams е построен за първи път от Chrysler Defense, която по-късно е придобита и става General Dynamics Land Systems.
M1A2 SEP Abrams има максимална скорост напред от 42 мили в час и скорост назад от 25 мили в час. Различните варианти на SEP тежат между 69,5 тона и 73,6 тона.
M1A2 SEP използва многогоривен газотурбинен двигател с мощност 1 500 конски сили, който американските сили обикновено зареждат с реактивно гориво. Максималният му обсег на действие е приблизително 264 мили.
Във видеото може да научите повече за: НАТО обеща повече помощ и оръжия на Украйна
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!