Производството на опиум и кокаин е спаднало миналата година, съобщи в годишния си доклад базираната във Виена служба на ООН за контрол на наркотиците и предотвратяване на престъпленията (UNODC), цитирана от АП (Вж. доклада).
Според доклада канабисът е най-широко произвежданият и употребяван незаконен наркотик. Близо 203 млн. души (около 4,5% от населението на планетата) е използвало канабис поне веднъж в рамките на една година.
Отглеждането на кока в световен мащаб е намаляло с една шеста
миналата година. Значителен спад е установен и в производството на кокаин в Колумбия - един от основните доставчици.
Констатиран е и съществен спад в последните години на общото потребление на кокаин в света.
Най-големият пазар на кокаин в света от гледна точка на търсенето остават САЩ, но Европа бързо ги догонва, се казва в доклада.
Потреблението в САЩ се изчислява на 157 тона през 2009 г., което прави 36% от общия дял. Европа, и по-специално Западна и Централна Европа, се нарежда втора по пазарен дял с потребление от 123 тона.
Производството на опиум е намаляло с 38% през 2010 г.
благодарение на мерките, взети в Афганистан.
Недостигът отчасти е бил компенсиран от Мианма, където отглеждането се е увеличило с 20%, осигурявайки на страната 12-процентен дял в световното производство.
Макар скромните добиви да са довели до спад от 45% в глобалното производство на опиум между 2007 и 2010 г., тази тенденция вероятно е временна, посочи UNODC. Шефът на службата на ООН Юрий Федотов прогнозира възможно връщане към високите равнища тази година.
Службата посочва, че близо
5% от населението на света е употребило поне веднъж дрога
миналата година, като много потребители са преминали от традиционните опиати към синтетична дрога и упойващи вещества, отпускани с рецепта.
Употребата на създаващи силна пристрастеност метамфетамини се засилва в Източна Азия, а цифрите от 2009 г. показват повишение след няколкогодишен спад и в Северна Америка.
Метамфетамините имат сериозен дял за рекордно високото количество задържани синтетични наркотици през 2009 г., като близо 16 тона от това вещество са били разкрити от правоохранителните служби в сравнение с по-малко от 12 тона през предходната година.
Наркотиците причиняват смъртта на 200 хил. души годишно,
заяви Федотов. Тъй като хората с дълбоки проблеми с наркотиците създават основната част от търсенето, справянето с този проблем е най-добрият начин за свиване на пазара, добави той.
В придружаващо доклада изявление генералният секретар на ООН Бан Ки-мун обърна внимание на
връзката между незаконния световен наркопазар, тероризма и бунтовете по света.
Пазарът на афганистански опиати, възлизащ на 61 млрд. долара годишно, финансира бунтовниците, международния тероризъм и дестабилизацията в по-широк план, отбеляза Бан Ки-мун. Световната търговия с кокаин на стойност 85 млрд. долара засилва пристрастеността и прането на пари в Западна Африка, подхранвайки политическата нестабилност и заплахите за сигурността.
От чист кокаин на стойност 1 млрд. долара, прекаран през Западна Африка, се изкарват над 10 пъти повече пари, когато той се продаде из улиците на Европа, добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!