Наблюдава се тенденция на намаляване на производството и потреблението на хероин, кокаин и канабис в света.
За сметка на това се увеличава разпространението на екстази и синтетични наркотици в развиващите се държави, посочва Службата на ООН за борба срещу наркотиците и предотвратяване на престъпленията в публикувания днес неин годишен доклад, цитиран от Франс прес.
Като окуражителен знак се отчита, че производството на опиумен мак е спаднало миналата година до равнището от 2006 г.
Основна причина за това е намаляването с 19% на площите с това насаждение в Афганистан, на който се падат 93% от световното производство.
Продукцията на опиумен мак в страната се е свила далеч по-малко - с 6% до 7,7 млн. тона, поради по-високите добиви.
Производството на кокаин в света е спаднало до най-ниското си равнище от пет години
Основна причина за това е намаляването с 18% на обработваемите площи с кока и с 28% на добивите в Колумбия - страната, от където тръгва половината от продавания на глобалния пазар кокаин.
"Равнищата на чистота (на наркотиците) и заловените пратки намаляват в основните страни потребители (в Северна Америка и Европа), цените нарастват", отбеляза генералният директор на базираната във Виена служба на ООН Антонио Мария Коста.
Потреблението на кокаин - наркотик, чийто световен пазар е изчисляван на 50 млрд. долара, е намаляло в Северна Америка и за първи път се е стабилизирало в Западна Европа.
Картината е по-сложна, що се отнася до канабиса. Производството и консумацията на най-употребявания наркотик в света са намалели, но концентрацията на активното вещество в произвеждания канабис (ТНС) се увеличава.
Още по-обезпокоителна е тенденцията, че производството на синтетични наркотици в региона на река Меконг в Югоизточна Азия е придобило индустриален мащаб.
В Близкия изток се наблюдава рязко нарастване на употребата на каптагон.
Показателно е, че през 2007 г. на Саудитска Арабия се е падала една трета от заловеното количество амфетамини в света - повече отколкото на Съединените щати и Китай взети заедно.
През 2007 г. Иран отново е станал своеобразен шампион по залавяне на наркотици.
Важна транзитна държава, в нея са задържали 84% от хванатия опиум в света и 28% от хероина.
Засилването на борбата срещу наркотрафика създаде нелегален пазар от макроикономически мащаб, който прибягва до насилие и подхранва корупцията, обобщи Антонио Мария Коста.
Той предупреди да не бъдат узаконявани никакви видове наркотици, защото това би било "историческа грешка".
"Наркотиците са заплаха за здравето", аргументира се Коста и подчерта, че борбата трябва да се води на първо място срещу трафикантите, а не срещу потребителите.
"Хората, които взимат наркотици, имат нужда от медицинска помощ, а не от наказателни мерки", каза Коста.
Той посочи, че хвърлянето в затвора на наркомани, е пилеене на средства и това е в ущърб на борбата срещу трафикантите.
Смята се, че България и до някаква степен Турция са главните източници на незаконно произведен каптагон
Фалшивите таблетки каптагон, които често пъти съдържат амфетамин, са популярен стимулант сред младежта в Близкия изток и могат да бъдат открити в целия регион, се твърди в текста.
Всъщност една трета от конфискациите на стимуланти, съдържащи амфетамин, през 2007 г. са извършени в Близкия изток, най-вече в Саудитска Арабия, а също в Сирия, Йордания и ОАЕ.
Министерството на вътрешните работи на Катар съобщи днес, че е конфискувало над 4 млн. капсули каптагон на стойност 30,7 млн. долара в най-голямата досега операция в борбата срещу наркотрафика, предаде Франс прес.
Арестувани са членове на международна наркоорганизация, произхождащи от арабски държави, страни от Персийския залив и Европа.
Операцията е извършена в сътрудничество с осталаните петролни монархии в Залива.
Трафикът и употребата на наркотици се наказват жестоко в богатите монархии в Залива.
Законът в Катар предвижда смъртна присъда за трафиканти и наказание, което може да достигне до доживотен затвор, за наркомани.
Младежите в развитите страни употребяват по-малко канабис и кокаин, а консумацията на синтетични наркотици като екстази и амфетамини като цяло е в застой
Това посочва Службата на ООН за контрол на наркотиците и предотвратяване на престъпленията в публикувания днес неин годишен доклад, цитиран от Франс прес.
"Неотдавнашни данни подсказват намаляване на равнищата на потребление на канабис сред младежите в развитите страни като в Северна Америка и някои европейски държави", отбелязва документът.
Що се отнася до екстази, този вид наркотик изглежда набира популярност сред учениците в някои развиващи се страни, докато в развитите държави се наблюдава стагнация, дори леко намаление.
В същото време базираната във Виена служба на ООН уточнява, че докладът й се основава само на данни, предоставени от средни училища, което дава твърде непълна картина.
Делът на гимназистите в Съединените щати, които пушат канабис, е спаднал с 21% между 1998 и 2008 г.
Това намаление обаче е регистрирано изцяло през първата половина на периода, а САЩ освен това остават на едно от първите места в света по употреба на този наркотик.
Според проучване на Съвета на Европа, осъществено в 35 държави, делът на младежите, пушещи канабис, по-специално в западната част на континента, е намалял от 25% през 2003 г. на 22% през 2007 г.
Сериозен спад на употребяващите кокаин абитуриенти през този четиригодишен период е регистриран в Съединените щати и канадската провинция Онтарио - съответно от 30 и 35%.
Подобна тенденция се наблюдава и в Европа, особено в Испания, която има славата на най-големия пазар на този вид наркотик на континента.
Равнището на употреба на екстази от младежите се е стабилизирало от 2003 г. в Западна и Централна Европа.
За сметка на това то се е увеличило в източната част на континента.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!