П рез следващото десетилетие по света ще се консумират все повече млечни продукти и не толкова много зърнени храни, месо и растителни масла. Цените на селскостопанските продукти ще паднат, което ще доведе до протести.
Това гласи обща прогноза на Организацията за икономическо сътр сътрудничество и развитие (ОИСР) и Организацията по прехрана и земеделие (ОПЗ).
Какво се крие зад истерията с по-ниското качество на храните в Източна Европа
Ядем българска космическа храна за 5 лева
Намаляването в темповете на консумация на ключовите продукти се дължи предимно на по-бавния икономически растеж на Китай, отчитат от организациите.
Друга тенденция ще бъде, че много селскостопански производители ще намалят производството на култури за биогорива и ще се насочат обратно към хранителното им предназначение.
Нова криза на храните, като тази през 2007 и 2008г., е много по-малко вероятна,
смята Хосе Анхел Гуриа, генералният секретар на ОИСР.
„Когато през 2007-2008 цените започнаха да скачат, ние не знаехме какво се случва и спекулата можеше да прави каквото си поиска“, припомни генералният директор на организация по прехрана и земеделие Жозе Грациану да Силва. „Сега ние имаме информация и остава малка възможност за спекулации“, добави той.
Търсенето на основните хранителни продукти през следващите години ще се засилва "не толкова бързо", колкото през изминалите, прогнозира още доклада.
Консумацията на зърнени храни трябва да остане непроменена, с изключение на развиващия се свят, където ще се увеличава.
Тази на месо се очаква да нараства регулярно заедно със световното население, но поради различни обществени причини това може да спре на места като Индия и Китай.
За сметка на това в Индия и Пакистан се очаква все по-голяма консумация на млечни продукти като вегетариански източник на протеини.
Ще се наблюдава и спад в цените на селскостопанските продукти, което ще доведе до затруднения за дребните земеделци, предупреждава Да Силва. Прогнозата на организациите е, че това ще доведе до все повече протести и нужда от съответните политики до 2026 година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!