Н ай-награждаваният жив австралийски войник Бен Робъртс-Смит загуби историческо дело за клевета срещу три вестника, които го обвиниха във военни престъпления в Афганистан, предава CNN.
Изданията бяха съдени заради статии, в които се твърди, че е убивал невъоръжени пленници. Гражданският процес е първият случай, в който съдът оценява обвиненията във военни престъпления, извършени от австралийските сили.
Съдията заяви, че четири от шестте твърдения за убийства - всички отричани от войника - са по същество верни.
Съдия Антъни Безанко установи, че вестниците не са успели да докажат други съобщения, че е нападнал жена, с която е имал връзка, или че е заплашил да докладва на младши колега, ако не фалшифицира полевите доклади. Допълнителните твърдения за тормоз обаче бяха признати за верни.
Sydney Morning Herald and The Age journalist Nick McKenzie said “today is a day of justice” including for the “brave men of the SAS who stood up and told the truth about who Ben Roberts-Smith is: a war criminal, a bully and a liar”. pic.twitter.com/WRHAY86blH
— The Sydney Morning Herald (@smh) June 1, 2023
На г-н Робъртс-Смит, който напусна отбранителните сили през 2013 г., не е повдигнато обвинение във връзка с някое от твърденията и срещу него не са направени заключения в наказателния съд, където тежестта на доказване е по-голяма. 44-годишният мъж не присъства на съдебното решение в четвъртък.
През 2011 г. той получи най-високото военно отличие на страната - Кръстът Виктория - за това, че с една ръка е преодолял талибански картечници, които са атакували взвода му.
Но публичният имидж на г-н Робъртс-Смит беше накърнен през 2018 г., когато "Сидни морнинг хералд", "Ейдж" и "Канбера таймс" започнаха да публикуват статии за неправомерното му поведение в периода 2009-2012 г.
Елитният войник твърди, че пет от убийствата, за които съобщават вестниците, са станали законно по време на бой, а шестото изобщо не се е случило.
Съдия Безанко установи, че медиите не са доказали две твърдения, но потвърди съобщенията им за четири убийства.
Извън съда изданията нарекоха решението "оправдание" за техните репортажи.
Разследващият репортер Ник Маккензи, който е автор на историите заедно с Крис Мастърс и Дейвид Уроу, го обобщи с една дума: "справедливост".
"Това е ден на справедливост за смелите мъже от SAS, които се изправиха и казаха истината за това кой е Бен Робъртс-Смит: военен престъпник, насилник и лъжец."
"[И] днес е ден на някаква малка справедливост за афганистанските жертви на Бен Робъртс-Смит".
Делото беше наречено от някои "процесът на века", продължи 110 дни и според слуховете е струвало до 25 млн. австралийски долара (16,3 млн. щатски долара, 13,2 млн. британски лири).
Повече от 40 свидетели - сред които афганистански селяни, правителствен министър и редица настоящи и бивши войници от SAS с псевдоними - дадоха някои необикновени и дори странни показания за всеки аспект от живота на г-н Робъртс-Смит.
Говори се за лаптопи, изгорени в задните дворове, и класифицирана информация, заровена в розовата кутия за обяд на дете, както и за унищожителни показания на частен детектив, бивша съпруга на г-н Робъртс-Смит и негова бивша приятелка.
Случаят обаче разкрива и някои от вътрешните работи на най-добрите специални сили на Австралия. По време на делото бяха изслушани войници, които заявиха, че за всяко потенциално нарушение рядко се съобщава поради "кодекса на мълчанието" в полка, докато други защитиха действията си като необходими.
Министърът на отбраната Ричард Марлес отказа да коментира делото, тъй като то е гражданско дело.
Но военният историк Питър Стенли заяви пред Би Би Си преди съдебното решение, че случаят е "лакмус" за твърденията за австралийски нарушения в Афганистан.
"Епизодът с Бен Робъртс-Смит е само предвестник на голямата серия от разследвания на военни престъпления, обвинения, съдебни преследвания и евентуално присъди, които ще видим през следващите няколко години."
През 2020 г. в знаков доклад бяха открити достоверни доказателства, че австралийските сили са убили незаконно 39 цивилни и затворници в Афганистан от 2007 до 2013 г.
Три години по-късно местните медии съобщиха, че повече от 40 войници се разследват за ролята им в предполагаеми военни престъпления. Досега обаче обвинения са повдигнати само срещу един - Оливър Шулц.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!