Северна Корея извърши днес пробно изстрелване на ракета с малък обсег от източното си крайбрежие, предадоха осведомителните агенции, цитирайки южнокорейски медии.
Това става в деня, в който бе съобщено за кончината на севернокорейския лидер Ким Чен-ир, отбелязват агенциите.
Южнокорейската осведомителна агенция Йонхап цитира неназован южнокорейски служител, според когото изстрелването не е свързано със смъртта на Ким.
Междувременно южнокорейските тайни служби бяха
подложени на ожесточени критики, че не са разкрили по-рано смъртта на Ким.
Нашите разузнавателни служби не успяха да разберат за кончината на севернокорейския лидер цели два дни. Това е крещящ пример за неспособността ни да събираме информация, идваща от Севера, отбеляза говорител на основната парламентарна опозиция Обединена демократическа партия.
Парламентарист от управляващата Велика национална партия определи това като непростим провал.
Южнокорейският президент И Мюн-бак, чиято страна се намира под постоянна ракетна заплаха от страна на Севера, разполагащ и с ядрено оръжие, научил новината като всички останали по света - от севернокорейската държавна телевизия.
Смъртта на Ким явно е била пазена в строга тайна от тесен
кръг в севернокорейската върхушка.
От затворената страна, лишена
от интернет, нямаше как да потече поток от съобщения
чрез "Фейсбук" или "Туитър", както ставаше например по време на Арабската пролет.
В Южна Корея потребителите на интернет, свикнали с почти мигновено разпространяване и получаване на информация, бяха изненадани и от самата вест, и от забавянето на новината.
Северна Корея има сравнително ограничена инфракструктура на съобщенията и това улеснява властта в усилията й да потиска и контролира информацията.
В Северна Корея сценарий от типа на Арабската пролет е почти невъзможен, коментират анализатори за Ройтерс.
По данни на Международния съюз за телекомуникации в Северна Корея миналата година е имало по-малко от двама абонати на мобилни телефонни услуги на 100 души. За сравнение - в Южна Корея те са 105. Докато 83 на сто от южнокорейците имат редовен достъп до интернет , в Северна Корея това важи само за няколко министерства, хотела и дипломатически квартала в Пхенян. Севернокорейците, които имат мобилни телефони и достъп до интернет, са хора, подкрепящи режима.
Южнокорейски ведомства, които имат контакти с Пхенян, смятат, че с идването на власт на Ким Чен-ун, сина на покойния севернокорейски ръководител, контролът върху комуникациите ще бъде вероятно още по-засилен. Има чужди бизнесмени обаче, които виждат признаци за промени и казват, че мобилните телефони вече са доста популярни в Пхенян, и то не само сред елита на режима. Те са на мнение, че властите няма да могат да овладеят положението, без да платят сериозна политическа цена за политиката си на ограничаване на информацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!