Д ефицитът на лекарства в Европа удари рекорд и държави членки на ЕС търсят отговори от Брюксел пише „Политико” (Politico).
Само през юли пациенти с рак нямаха достъп до медикаментозно лечение в Италия, недостигът на неврологични лекарства достигна „безпрецедентни мащаби” в Полша, а общият брой на недостъпни медикаменти в Белгия скочи рекордно.
Фармацевтите и групите за здравни кампании предупреждават от години за влошаване на дефицита, отчасти свързан със засилването на пазарните позиции на ограничен брой доставчици.
„Доскоро проблемът засягаше основно Румъния, България и други малки източноевропейски страни с не толкова привлекателни пазари”, посочва Шарлот Рофяен, съветник по европейските въпроси в пациентската асоциация „Assos Santé”. „Сега засяга всички държави - дори най-богатите”.
Тази седмица Франция стана поредната страна, която призова за общоевропейско решение. Броят на дефицитните лекарства на френския пазар е нараснал 20 пъти между 2008 и 2018 г., като само за тази година се очаква да скочи с още 60%.
Повече от 30 пациентски организации искат от Европейската комисия да започне разследване защо Европа изпитва все по-голям недостиг на медикаменти, съобщи министърът на здравеопазването на Холандия Бруно Брюинс.
Но настоящият комисар по здравната политика в ЕС Ан Бухер заяви в неотдавнашно интервю, че Комисията не планира никакви действия по проблема.
Едно от обясненията за нарастващия недостиг в Европа е, че много от медикаментите и техните съставки се произвеждат от само няколко компании, предимно разположени в Азия, основно в Китай и Индия.
Пазарната концентрация води до това, че всяко прекъсване по веригата на доставките предизвиква дефицит. Пример за това е експлозия през 2017 г. в китайска фабрика, която произвежда антибиотичната съставка пиперацилин-тазобактам.
Проблемът се задълбочава от процеса на „Брекзит”, тъй като британската фармацевтична индустрия се презапасява с медикаменти и съставки за производство, готвейки се за най-лошия сценарий на лизане на Великобритания от Европейския съюз без споразумение.
Тактика, с която страните от ЕС, включително Белгия, Полша и Словакия, се опитват да ограничат дефицита, е взимането на мерки срещу паралелната търговия с лекарства, при която медикаменти се купуват от една европейска държава, за да се продадат на по-висока цена в друга.
Франция пък предлага създаването на общоевропейски производител на лекарства, който да снабдява пазара с определени медикаменти от ключово значение. Такава, контролирана от държава компания, например осигурява с лекарства френската армия.
Проблемът на подобен подход е, че е трудно да се предвиди кои лекарства ще са дефицитни в даден момент и колко голям ще е недостигът.
Друго френско предложение е да се създадат европейски финансови инициативи, целящи връщане на производствата на медикаменти обратно в Европа.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!