Н ова радиоактивна терапия е намалила наполовина смъртоносния мозъчен тумор на мъж, което, както се надяват експертите, може да се превърне в пробив в лечението на рак. За случая съобщава Sky News.
Пол Рийд, 62-годишен инженер от Лутън, забелязал, че има силно главоболие през декември миналата година. Две седмици по-късно съпругата му Полин се опасява, че е получил инсулт, тъй като лицето му сякаш е отслабнало значително.
След като лекарите откриват голямо образувание в мозъка му, той е диагностициран с рецидивиращ глиобластом - вид рак на мозъка, който убива повечето пациенти в рамките на 18 месеца.
Въпреки че на 27 декември му е направена операция, последвана от курсове по лъчетерапия и химиотерапия, през юли на Рийд е съобщено, че туморът му отново се разраства.
„Очаквах туморът да се върне поради агресивния му характер“, казва той.
Хирург отстранява големи мозъчни тумори през веждите на пациентите си
След това му беше предложен шансът да стане първият пациент в клинично изпитване, целящо да излекува заболяването, провеждано от фондация UCLH (University College London Hospitals NHS Foundation Trust).
При изпитването CITADEL-123 хирурзите отстраняват възможно най-голяма част от тумора, преди да имплантират под скалпа малко медицинско устройство, наречено резервоар Ommaya, което се свързва с тумора чрез малка тръбичка.
След това екипът по нуклеарна медицина в UCLH инжектира директно в тумора лекарство - ATT001, което подпомага възстановяването на ДНК увреждания в клетките - за да достави малки количества радиоактивност.
Лекарството, което се прилага всяка седмица в продължение на четири до шест седмици, причинява смъртоносно увреждане на туморните клетки, но оставя здравата тъкан незасегната.
Man sees deadly brain tumour shrink by half thanks to new radioactive therapy https://t.co/J621jnjav1 pic.twitter.com/drBkALaX8D
— The Independent (@Independent) October 29, 2024
След започване на експерименталното лечение туморът на Рийд се свива наполовина само за няколко седмици.
„Това изпитване беше спасителен пояс, тъй като според данните вероятността за оцеляване за мен беше една година или по-малко. Радвам се, че ми беше дадена възможност да участвам в това изпитване и не съм изпитал никакви странични ефекти от инжекциите. Чувствам се много добре“, каза инженерът.
Той също така заяви, че не се страхува, че лечението няма да успее да излекува рака му, ако може да помогне на други хора.
„Ще бъде чудесно, ако това лечение ми помогне. Аз съм повече от щастлив - дори и да не ми е от полза, може да е от полза на някой друг по веригата. Така че нямам какво да губя и имам на какво да се надявам“, казва Рийд.
Уникална операция у нас: 11-годишно момиче отново ще движи ръката си чрез 3D принтирана протеза
Д-р Пол Мълхоланд, консултант по медицинска онкология в UCLH, който е разработил проучването, заяви, че намаляването на тумора на Рийд „е наистина забележително за човек, чийто тумор е толкова агресивен“.
„Трябва да се стремим да излекуваме това заболяване. Първичните мозъчни тумори не метастазират по тялото и обикновено остават на едно и също място в мозъка. Той не се разпространява в останалата част на тялото, така че използването на целенасочен подход - директно в тумора - има смисъл“, каза той.
В момента втори пациент се подлага на същата процедура, като екипът лекува по един пациент на месец, а д-р Мълхоланд заяви, че целта на проучването е да бъдат лекувани до 40 пациенти.
Дозата на радиацията ще бъде увеличена по време на изпитването и изследователите планират да комбинират ATT001 с имунотерапия - която обучава имунната система на организма да унищожава раковите клетки.
* Във видеото: Класация : 5 знаменитости с ужасяващи пластични операции
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!