В градовете и селата на Северозападна Колумбия вездесъщият графит "AGC" сигнализира за зловещото присъствие на могъщия наркокартел "Гълф".
Изрисуван със спрей по стените, той има за цел да внуши страх на жителите и да ги накара да мълчат, защото кланът се впуска в бързо ескалираща конфронтация с правителството в район, който е от решаващо значение за процъфтяващата търговия с кокаин, незаконния добив на полезни изкопаеми и други доходоносни престъпни начинания.
Colombia suspends ceasefire with country's main drug trafficking cartel https://t.co/wPUJGIGzoy
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 20, 2023
"Да говориш за клана, означава да си сложиш примка на врата" - казва жител на Тараса, град, който наскоро се оказа на милостта на картела.
Подобно на много други интервюирани от АФП в региона, този жител не пожела да разкрие името си от страх.
Известен още като "Автодефенсас гайтанистас на Колумбия" или AGC, кланът "Гълф" е най-големият наркокартел в най-големия производител на кокаин в света.
Той има дълга история на насилие в района, наричан от местните жители "Бермудския триъгълник", заради многото хора, които са изчезнали там, само за да бъдат намерени мъртви в близката река.
Властите обвиняват картела в подстрекаване към насилие и вандализъм на нелегалните златотърсачи в северозападния регион, които протестират срещу ограничаването на дейността им.
Според правителството по този начин кланът е нарушил условията на прекратяване на огъня, което не е продължило и три месеца.
Миньорите са поставили пътни блокади, нападнали са правителствени сгради, банка и цивилни граждани - сериозно са нарушили всекидневния живот и поминъка.
В неделя десетина нападатели на мотоциклети подпалиха два автобуса и четири камиона на националния път 25 - важна връзка между Карибско море в северната част на Колумбия и град Меделин в източната част на страната.
Това накара президента Густаво Петро да обяви "възобновяване" на военните операции срещу картела.
Военните и полицията изпратиха 10 000 въоръжени служители в региона, а блокадите на път N25 бяха разчистени.
Но местен журналист, също говорещ при условие за анонимност, заяви пред АФП, че при всички положения "пътят остава под контрола на клана.
I wouldn't mind after Ukraine is done, the entire world jumps in and cleans out South America, Central America, and Mexico. CIA should wipe their own ass's though. CIA created it all.✅https://t.co/BE0RgbfbOW
— Mike (@mikeymike113427) March 21, 2023
Населението е "заложник"
Големите камиони, превозващи важни консумативи, които обикновено се движат по път N25, сега пътуват в колони от десетки автомобили.
Те са ескортирани от тежковъоръжени членове на силите за сигурност покрай все още лежащите там опожарени превозни средства.
"Ситуацията е под контрол", заявява един войник, докато се качва на "Хъмви", за да се присъедини към един от сложните конвои за сигурност, преминаващи под привидно спокойния поглед на селяните.
Не всички са убедени в това.
Местна жена, която държи скромен крайпътен ресторант е била свидетел на нападението в неделя.
Тя с охота показа видеоклип на мобилния си телефон, на който се виждат двата автобуса в пламъци, но отказа да опише събитията.
Според местния журналист протестът на миньорите е започнал с атака срещу правителството, но "в крайна сметка е взел населението за заложник".
Гумерсиндо Кастийо Боларио, лидер на групата на миньорите от Тараза, настоява, че няма никакви връзки с клана, и обвинява правителството в "заклеймяващи обвинения".
Икономическата активност в Тараза отчасти се възобнови след разполагането на военните там, като магазините са отворени поне сутрин, а в някои барове звучи музика.
#Colombian President Gustavo Petro has suspended a ceasefire with the #GulfClan, the main drug trafficking #cartel in the country.https://t.co/MiUWfYYaqd
— Improve the News (@improvethenews) March 21, 2023
"Хората вече не можеха да се движат, да излизат и да купуват храна", казва шофьорът "Фабер". "Двайсет дни без работа - все едно отново е пандемия".
"Тук правим това, което ни кажат", добавя собственик на магазин за хранителни стоки, позовавайки се на заповеди и заплахи, предадени от клана чрез WhatsApp.
Въпреки мирното споразумение от 2016 г., с което партизанската групировка ФАРК се разоръжава, боевете продължават, защото кланът и други въоръжени групировки се борят за контрол над незаконните ресурси и маршрутите за трафик.
Петро обяви едностранно прекратяване на огъня с въоръжените групировки в навечерието на Нова година в изпълнение на амбициозния си план за "пълен мир" след десетилетия на насилие.
Примирието остава в сила, освен с клана.
"Не знаем какво ще се случи", казва хотелиер от Тараза. "Пълна несигурност."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!