П резидентът на Италия Серджо Матарела прие оставката на министър-председателя Марио Драги, съобщава канцеларията на президента. Правителството му остава да изпълнява "текущите си задължения".
Малко по-рано Драги заяви, че се отправя към офиса на президента Серджо Матарела, за да потвърди желанието си да подаде оставка.
"В светлината на вчерашното гласуване в Сената, отивам при италианския президент, за да го информирам за намеренията си", заяви правителственият ръководител, обръщайки се към Камарата на депутатите. Днешната сесия започна с дълги аплодисменти за Драги.
Политическата криза в Италия се задълбочава
В 316-местния Сенат го подкрепиха едва 95 сенатори, а 38 гласуваха против. Сенаторите от трите водещи партии в досегашната му коалиция - „Движение 5 звезди”, Демократическата партия и „Форца Италия” – отказаха да участват в гласуването. За да има все пак кворум в пленарната зала останаха сенаторите, бойкотиращи вота, от „Движение 5 звезди”.
Зад Драги застанаха категорично демократите и центристите, както и отцепниците от „Движение 5 звезди”.
Категорично против гласуваха сенаторите от популистката и патриотична формация „Италиански братя”. Днес се очаква същият хаос в долната парламентарна камара и Драги ще отиде при президента Матарела след това, за да подаде оставка, както го направи още миналата седмица.
Казусът Драги: Италианският премиер постави условия, за да остане на поста
Правителството на Драги издържа 18 месеца или 522 дни, отбелязва АНСА и допълва, че избори може да има в периода 25 септември -22 октомври.
Агенцията акцентира, че вчера десните партии в управляващата коалиция са изразили готовност да подкрепят ново правителство на Драги, но без антисистемните петзвездни. Но Драги, който искаше широка подкрепа, не искаше тази подкрепа да не включва движението на петзвездните.
Премиерът на Италия подаде оставка, президентът я отказа
На 14 юли Драги обяви, че подава оставка, като уточни, че ще я връчи на президента Серджо Матарела същата вечер. На 20 юли той заяви, че спонтанните прояви на подкрепа за неговото правителство са "безпрецедентни и е невъзможно да бъдат пренебрегнати". Той изложи приоритетите, които парламентът според него трябва да разгледа. В реч пред Сената Драги посочи усвояването на фондовете от ЕС за възстановяване от пандемията, провеждането на съдебни реформи, както и други мерки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!