В ъншният министър на отцепилия се от Молдова Приднестровски регион заяви, че руските миротворци в региона ще останат, дори ако Кишинев се оттегли от споразумението за прекратяване на огъня с Москва от 1992 г., според което те имат задачата да наблюдават статуквото в региона, предаде БГНЕС.
"Ние вече наблюдаваме някои инициативи, изпратени до парламента на Молдова, до нейното правителство, относно необходимостта от оттегляне от споразумението от 1992 г., което постави началото на мироопазващата операция", обяви Виталий Игнатиев.
"Провокация, скалъпена от Кремъл": Украйна отрича да е подготвяла атентат в Молдова
В отговор на предполагаемите действия на Молдова Игнатиев заяви, че единствената им възможност е "да продължат да осигуряват мира и сигурността по бреговете на Днестър в рамките на вече съществуващите структури".
"Дори и Молдова да се опита да се оттегли, смятаме, че това няма да бъде причина за ограничаване на мироопазващата операция. Тя трябва да бъде запазена във всеки случай, защото тук живеят значителен брой цивилни граждани - половин милион от населението на Приднестровието, включително граждани на Руската федерация, които са почти 250 000", каза Игнатиев.
Молдова: Подготвени сме за пълния спектър от заплахи
Той посочи, че всички тези хора се нуждаят от защита, като заяви още, че те са "подложени на натиск отвън", което налага използването на "всички политически и дипломатически инструменти, за да се защитят мирът и сигурността на Днестър и в частност в Приднестровието".
Игнатиев съобщи, че властите в Приднестровието са изпратили "около седем" официални призива до Кишинев след избирането на молдовския президент Майя Санду с цел започване на диалог за уреждане на конфликта, но не са получили отговор по въпроса.
Путин анулира указ за молдовския суверенитет
Той добави, че планът на Молдова за развитие на въоръжените сили на страната предполага преход към професионална армия и че получаването на оръжия от НАТО е "заплаха за сигурността" на Приднестровието, защото "Молдова е страна в конфликта, а той не е разрешен".
Приднестровието е отцепнически регион, международно признат като част от Молдова, но понастоящем контролиран от проруски сепаратисти след двугодишен конфликт между 1990 и 1992 г.
След конфликта през юли 1992 г. между Кишинев и Москва е подписано споразумение за прекратяване на огъня, в резултат на което в региона са разположени мироопазващи сили, съставени от руски, молдовски и приднестровски военнослужещи, натоварени със задачата да спазват прекратяването на огъня и други мерки за сигурност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!