П ри Брекзит без сделка няма да има визи при престой до 90 дни на Острова. Преди дни Великобритания обяви, че, ако се стигне до Брекзит без сделка, веднага ще ограничи свободното движение на хора.
Лондон заяви, че ще спре незабавно свободното движение на хора при Брекзит без сделка
Брекзит без сделка: Как държавите от ЕС се подготвят за това
От над 200 000 български граждани във Великобритания, едва 54 000 от тях са придобили имиграционен статут към днешна дата. Проблеми може да възникнат и при очаквания наплив на завръщащи се българи, които социалната ни система ще трябва да подсигури, отбелязва NOVA.
Затова сънародниците ни на Острова искат горещ телефон на български, повече екипи в посолството ни, както и консулства в Шотландия и Северна Ирландия.
Все още не е ясно и дали българите без статут ще бъдат депортирани.
Сериозна пречка пред българите във Великобритания е невъзможността им да се справят с процеса по кандидатстване за уседнал статут, каза за БНР Мария Спирова, която е редактор в юридическо издателство в Лондон. “Очевидно поне над 100 хил. души са изправени пред сериозна дискриминация. Разширяването на капацитета на посолството и консулството във Великобритания може много да помогне“, каза тя.
Главният преговарящ на Европейския съюз за Брекзит Мишел Барние каза днес, че общността ще защитава своите граждани,
фирми и мира в Ирландия при всички обстоятелства. "Министър-председателят Борис Джонсън казва, че Великобритания ще напусне ЕС на 31 октомври. При всички обстоятелства ЕС ще продължи да защитава интересите на своите граждани и компании, както и условията за мира и стабилността на остров Ирландия. Това е наш дълг и наша отговорност", заяви Барние в Туитър.
Министрите на външните работи и на отбраната от ЕС призоваха Великобритания да избере подредено излизане от общността, а някои открито изразиха тревога, че решението на британския премиер да прекрати работата на парламента увеличава опасността от хаотичен Брекзит. "Все още се надяваме, че ще бъде възможно да избегнем Брекзит без сделка и с нетърпение очакваме предложения от британското правителство, които са съвместими със споразумението за напускане", каза холандският външен министър Стеф Блок. "Никой няма интерес да се стигне до Брекзит без сделка", заяви той.
Британският преговарящ за Брекзит Дейвид Фрост беше вчера в Брюксел за разговори с Европейската комисия. Блок обаче каза, че двете страни не са успели да преодолеят разногласията. Повечето министри на срещата в Хелзинки избегнаха да коментират прекратяването на работата на британския парламент, като заявиха, че това е вътрешен въпрос. Австрийският външен министър Александер Шаленберг обаче каза, след като беше попитан дали това решение увеличава вероятността за твърд Брекзит: "Страхувам се, че да. Топката е в полето на Великобритания . . . Ние правим това, което е възможно, за да осигурим подредено излизане на Великобритания", заяви той. "Когато другата страна казва, че това не е възможно, тя трябва да каже какви са алтернативите, а именно по същество", добави Шаленберг.
Борис Джонсън насрочи за 14 октомври речта на кралица Елизабет Втора, с която официално се открива новата сесия на парламента и в която се представят приоритетите и законодателният дневен ред на правителството.
Парламентът обикновено прекратява работа за няколко дни преди речта на кралицата, но решението предизвика възмущение заради избрания момент и заради продължителността на спирането. Според противниците на Джонсън това е опит да се ограничи възможността на парламента да попречи на плановете на премиера за Брекзит броени седмици преди датата на излизане на Великобритания от ЕС.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!