К омандирът на специалното военно подразделение на южнокорейската армия заяви, че президентът на страната Юн Сук-йол му е наредил да "изведе силово" депутати от парламента, след като на 3 декември обяви военно положение, предаде Ройтерс.
Той уточни, че на 1 декември е получил заповед да се подготви за отцепване на сградите на парламента, избирателната комисия и щабовете на опозиционните партии.
Каква ще е съдбата на президента на Южна Корея
Междувременно министърът на културата на страната Джу Ин-чон, който е и говорител на правителството, поиска днес опозиционните партии да оттеглят искането си за импийчмънт на служители, за да не се стигне до правителствен вакуум.
В същото време управляващата партия обсъжда днес евентуалната оставка на президента Юн, която може да бъде подадена най-рано през февруари. Причината за нея е политическото сътресение, до което се стигна, след като държавният глава обяви военно положение. Избори могат да бъдат произведени през април или май.
Far from overruling the people, South Korean lawmakers who are seeking @President_KR Yoon Suk-yeol's removal are preventing the people’s confidence from being abused, @UChicagoLaw's Aziz Huq explains. https://t.co/94YzF4zCkq
— Project Syndicate (@ProSyn) December 8, 2024
Междувременно бившият министър на отбраната на Южна Корея Ким Джон-хьон каза, че поема отговорност за ролята на ведомството му за обявяването на военно положение миналата седмица, предаде южнокорейската агенция Йонхап.
"Цялата отговорност за ситуацията е моя", каза Ким в изявление, публикувано от правния му съветник.
"Подчинените ми просто бяха лоялни и следваха заповедите, които им бяха давани. Моля за снизхождение към тях", добави той.
Политически хаос: Провал на вота за импийчмънт на президента на Южна Корея
Изявлението на Ким идва на фона на засилващото се разследване върху участието му във внезапното въвеждане на военно положение от президента Юн Сук-йол преди седмица, което беше отменено часове по-късно поради силната политическа опозиция.
Според Йонхап Ким също така се е отказал от правото си на изслушване по издадената срещу него заповед за арест за предполагаема държавна измяна, което повдига въпроси дали не е използван като изкупителна жертва, за да се предпази Юн от политически последствия.
В събота вечерта парламентарното гласуване на предложението на опозицията за импийчмънт на президента се провали. Въпреки това общественият натиск срещу 63-годишния президент продължава.
* Във видеото: Президентът на Южна Корея се извини за обявеното военно положение
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!