Ю жнокорейският президент Юн Сук-йол заяви, че „съжалява много“, че е причинил притеснения и неудобство с обявеното от него по-рано тази седмица военно положение и обеща повече да не се опитва да го налага, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс.
Той поднесе публично извинения в излъчвано в национален ефир обръщение към нацията, часове преди парламентът да гласува импийчмънт срещу него.
Президентът на Южна Корея отмени военното положение
Юн каза, че няма да се опитва да избегне правна или политическа отговорност за обявеното военно положение, като добави, че ще следва насоките на своята партия за разрешаване на политическата криза, причинена от неговия ход, включително „по въпроси, свързани с престоя ми на поста“. Същевременно той заяви, че решението му е било „родено от отчаяние“.
Речта е първата публична поява на президента, след като въведе продължило шест часа военно положение, отменено от самия него поради натиска на парламента.
Опозицията в Южна Корея призова за оставката на президента Юн Сук-йол
„Наистина съжалявам и бих желал искрено да се извиня на хората, които бяха шокирани“, заяви Юн Сук-йол.
След изявлението на държавния глава ръководителят на управляващата Народна Партия Хан Дон-ху заяви, че президентът вече не може да упражнява обществените си задължения и неговата оставка е вече неизбежна.
Лидерът на основната опозиционна Демократическа партия Ли Дже-мьон заяви, че ще положи големи усилия да прекрати предсрочно мандата на Юн Сук-йол, както и че неговото политическо съществуване представлява опасност за нацията.
Междувременно депутатите от управляващата партия в Южна Корея – "Силата на народа" (СН), бойкотираха днешното гласуване в парламента на страната за импийчмънт на президента Юн Сук-йол, предаде Ройтерс.
Причина за внесения за гласуване от опозиционната Демократическа партия вот на недоверие беше военното положение, което държавният глава въведе тази седмица и впоследствие отмени, а днес се извини публично на нацията.
Парламентаристите от СН напуснаха вкупом пленарната зала, като там по време на дебатите, предшестващи импийчмънта, остана само един техен представител.
Това породи съмнения дали вотът на недоверие ще събере нужното мнозинство, за което опозицията се нуждае от поне 8 гласа от СН, отбелязва Ройтерс.
Депутатите от управляваща партия напуснаха, след като с техните гласове "против" бе отхвърлен законопроектът за разследване на първата дама Ким Кьон-Хи. Докато те се излизаха от пленарната зала, техни политически опоненти крещяха и ги ругаеха, описва ситуацията Ройтерс.
*Във видеото: Южна Корея отмени военното положение
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!