П рез март китайските изследователи прогнозираха, че ще започнат да произвеждат енергия чрез термоядрен синтез до края на 2019 г. Засега няма информация това да е станало. Но междувременно един от учените, участващи в програмата, наречена HL-2M, съобщи, че изграждането на термоядрения реактор върви гладко и той трябва да заработи през 2020 г.
Какво са тествали загиналите руски учени, Тръмп коментира
Устройството е своеобразно „изкуствено слънце”, затворено в тороидална вакуумна камера, с магнитното задържане и радио-честотното загряване на плазмата.
Засега най-добрата, създадена от човека имитация на термоядрените реакции, протичащи в Слънцето, е водородната бомба.
Технологиите, които ще променят света до 2055 г.
Ако учените успеят да разберат как да използват енергията, произведена чрез ядрен синтез, това може да осигури почти безграничен източник на чиста енергия за човешката цивилизация.
Изследвания на проблема се правят от десетилетия. Но все още не е измислен начин плазмата да се поддържа достатъчно гореща и в същото време стабилна, така че да се гарантира непрекъснато сливане на атомните ядра, както в Слънцето.
Китайският HL-2M може да е устройството, което най-накрая ще се справи с това предизвикателство или поне ще даде информацията, необходима за решаването на проблема.
„HL-2M ще предостави на изследователите ценни данни за съвместимостта на високоефективните термоядрени плазми с подходи за справяне с топлината и изчерпването на частиците в сърцевината на устройството”, коментира физикът Джеймс Харисън. „Това е един от най-големите проблеми, които стоят пред разработването на термоядрен реактор за търговски цели”.
#China is building an “artificial sun”, a device called HL-2M Tokamak in Chengdu. It is expected to be operational next year as installation work has gone smoothly. #nature #environment https://t.co/Gjt82bu7A8 pic.twitter.com/0lCPHvXiES
— CGTN (@CGTNOfficial) November 27, 2019
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!