П отенциална туристическа атракция в САЩ, свързана с Джоунстаун, разпалва сериозни дебати и критики почти половин век след трагедията в Гвиана. Предложението да се превърне мястото на най-голямото масово самоубийство в модерна история в туристическа дестинация предизвиква силно възмущение сред оцелели и изследователи, които смятат, че това ще потъпче паметта на жертвите.
Преподобният Джим Джоунс и над 900 негови последователи загинаха в отдалечените райони на южноамериканския щат. Това бе най-голямото самоубийство-убийство в модерната история, а сега туроператор, подкрепян от правителството, иска да отвори бившата комуна, днес погълната от буйна растителност, за посетители.
Перфектната буря, довела до трагедията с коктейл от цианид в Джоунстаун
Това предложение отваря стари рани, като критиците твърдят, че то би било неуважително към жертвите.
#TodayInHistory | 1978: Jonestown cult leader induces 900 people to commit suicide in Guyana pic.twitter.com/HM8JyDRW8E
— WION (@WIONews) November 18, 2022
Джордан Вилчез, сподели пред Асошиейтед прес, че има смесени чувства относно туристическата дестинация. Тя е била в Гвиана в деня, когато Джоунс нареди на стотици свои последователи да пият отровна напитка с вкус на грозде, която първо бе дадена на децата. Двете ѝ сестри и двамата ѝ племенници са сред жертвите.
„Пропуснах смъртта с един ден“, спомня си тя.
Вилчез се надява, че туроператорът ще предостави контекст и ще обясни защо толкова много хора са се присъединили към комуната, вярвайки, че ще намерят по-добър живот.
Обиколката ще води посетителите до отдалеченото село Порт Кайтума, сгушено в гъстата джунгла на Северна Гвиана. То е достъпно само с лодка, хеликоптер или самолет, а реките заместват пътищата. След това има още 10км поход по груба и обрасла пътека до изоставената община.
Guyana wants to turn Jonestown — where More than 900 people died — into a tourist attractionhttps://t.co/r8DxEqJUlh pic.twitter.com/EoUBFbgo4K
— The Washington Times (@WashTimes) December 9, 2024
Невил Бисембер, професор по право в Университета на Гвиана, постави под съмнение предложената обиколка, наричайки я „отвратителна и странна идея“. „Каква част от природата и културата на Гвиана е представена на място, където смъртта от масово самоубийство и други жестокости са увековечени?“ попита той.
Въпреки критиките, турнето получава силна подкрепа от правителствения орган по туризъм и Асоциацията за туризъм и хотелиерство на Гвиана. Министърът на туризма, Онейдж Уолронд, заяви пред AP, че правителството подкрепя усилията за развитие на Джоунстаун, въпреки критиките на обществото.
„Със сигурност има моята подкрепа“, добави тя.
Роуз Сючаран, директор на частния туроператор Wonderlust Adventures, който планира да отведе посетителите в Джоунстаун, също изрази подкрепа. „Смятаме, че е крайно време. Това се случва по целия свят. Имаме множество примери за мрачен, болезнен туризъм, включително Аушвиц и музея на Холокоста“, каза тя.
Масовото самоубийство през ноември 1978 г. беше това, с което Гвиана беше известна десетилетия, докато откритията на огромни находища на нефт и газ край бреговете на страната не я превърнаха в един от водещите офшорни производители на петрол в света.
Новите пътища, училища и хотели се строят в столицата Джорджтаун и извън нея, като страната се опитва да привлече повече туристи. Очевидна атракция е Джоунстаун, твърди Астил Пол, втори пилот на двумоторен самолет, летял в САЩ. Той подкрепя идеята мястото да се развие като обект на културното наследство.
"Районът трябва да бъде реконструиран, за да могат туристите да разберат от първа ръка какво се е случило", казва той.
Клането в Джоунстаун, при което загиват 909 души, остава едно от най-големите масови убийства в американската история и продължава да буди шок и възмущение. Под ръководството на Джим Джоунс, последователите му загинали при насилствено самоубийство, което оставило дълбоки следи в общественото съзнание. Джоунс привлякъл хора към култа си с обещания за утопия и равенство, вдъхновявайки надежди сред разочарованите от американската политика и социалните неравенства. Неговата проповед за социализъм и равенство намерила отзвук, особено сред чернокожи американци, които се присъединили към църквата му.
Въпреки първоначалните надежди за създаване на идеална общност, Джоунстаун се превърнал в затвор, контролиран от Джоунс чрез страх и насилие. Към края на 1978 г., след като църквата била подложена на проверки, Джоунс принудил паството си да консумира цианиден коктейл. Когато комуната замлъкнала, над 900 мъже, жени и деца били мъртви.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!