Хунтата, която вчера извърши преврат в Нигер, обяви, че отменя конституцията на страната, а всички институции, създадени в съответствие с нея, ще бъдат разформировани.
По нигерската държавна телевизия говорителят на хунтата, нарекла се Върховен съвет за възстановяване на демокрацията - полк. Гукойе Абдул Кариму, прочете изявление, в което обяви суспендирането на конституцията на шестата нигерска република и разпускането на държавните институции, уточнява Ройтерс.
Докато четеше изявлението, полковникът беше заобиколен от голяма група военни, допълва Асошиейтед прес.
Хунтата представи и своя лидер
Върховният съвет за възстановяване на демокрацията обяви, че негов председател е Салу Джибо, командир на танкова дивизия в нигерската столица Ниамей.
Джибо е малко известен в страната. Смята се, че неговата дивизия е изиграла важна роля в преврата.
Според местни военни източници, водачът на целия преврат е майор Адаму Харуна.
Освен отмяна на конституцията, хунтата обяви и затварянето на въздушните и сухопътните граници на Нигер, както и установяването на комендантски час в интервала 18 ч. - 6 ч.
Вчера военни нахлуха в президентския дворец в Ниамей и отвлякоха президента Мамаду Танджа.
Сега той се намира в казармата на гарнизона в Тондибиа, на около 20 км от столицата.
Няколко министри от правителството пък са държани в сградата на Висшия съвет за комуникациите недалеч от президентския дворец.
Коментирайки обстановката в Нигер, говорителят на Държавния департамент на САЩ Филип Кроули заяви, че
Танджа може би е предизвикал действията на хунтата
с стремежа си да удължи президентския си мандат, предадоха световните агенции.
Миналата година президентът на Нигер организира референдум, с който удължи най-малко с три години мандата си, припомня Франс прес.
Това обаче му навлече масови критики и международни санкции. За да постигне целите си, Танджа дори разпусна парламента и Конституционния съд.
В отговор на критиките той заяви, че удълженият президентски мандат ще му позволи да контролира по-добре сделките в областта на минното дело и на енергетиката, сключени от Нигер, което ще помогне на страната ще се избави от бедността, припомня ДПА.
Опозицията бойкотира референдума от миналата година, както и последвалите го парламентарни избори, допълва Франс прес. Така третата най-голяма производителка на уран в света се оказа в политическа криза.
Танджа дойде на власт през 1999 г.
Нигер има дълга история на преврати и на военно управление,
откакто извоюва независимостта си от Франция през 1960 г., допълва ДПА.
Нигерското държавно радио "Гласът на Сахел" прекъсна редовната си програма и излъчва военна музика.
При военните преврати в страната през 1974, 1996 и 1999 г. държавното радио излъчваше военна музика преди превратаджиите да направят обръщение по радиото, припомня Франс прес.
Заради преврата
български и белгийски полицаи са били блокирани в хотела си
Белгийски издания уточниха, че става дума за 19 белгийски полицаи и неизвестен брой техни български колеги.
Париж призова французите в Ниамей да не излизат по улиците на града.
Според дипломатически източник в Париж са знаели, че част от армията не одобрява Танджа и неговите конституционни промени, но досега са смятали, че тази част е малцинство.
Превратът може да доведе до завръщане към цикъла на военно управление, освен ако ръководителите не насрочат дата за избори, смятат анализатори.
Това е третият военен преврат в страната от 90-те години, което не дава надежди за бързо завръщане към гражданско управление.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!