Хондураският Конгрес избра своя председател Роберто Мичелети за изпълняващ длъжността президент, след като военните извършиха преврат срещу държавния глава Мануел Селая и го отведоха в Коста Рика, съобщиха Ройтерс и Асошиейтед прес.
В резолюция, прочетена в пленарната зала на Конгреса, Селая беше обвинен в "открита злоупотреба с правомощията си" и "застрашаване на правовата държава", заради отказа си да се съобрази с решение на Върховния съд, който му забрани да произведе референдум.
Победата на планирания плебисцит щеше да даде възможност на
Селая да бъде преизбран след изтичането на мандата му -
нещо, което конституцията на Хондурас не му позволява.
Депутатите гласуваха с вдигане на ръка за отстраняване на Селая от длъжност и предаване на правомощията му на председателя на Конгреса, както предвижда конституцията.
По-рано Конгресът одобри писмо, в което Селая съобщаваше, че подава оставка.
Впоследствие се оказа, че то е фалшификат
Новоназначеният лидер на Хондурас Роберто Мичелети заяви, че в страната не е имало преврат, а президентът Мануел Селая е свален чрез законен процес, съобщи АФП.
Дойдох на президентския пост не чрез държавен преврат, а по напълно законна процедура, както е установено според нашите закони, заяви Мичелети, след като се закле пред Конгреса.
Това, което направихме тук, е демократичен акт, защото нашата армия сътрудничеше с разпоредбите на съда и прокуратурата, заяви Мичелети, печелейки бурни аплодисменти от парламентаристите.
Той обеща да управлява с "прозрачност и честност" и да "работи неуморно, за да възстанови мира и спокойствието".
Мичелети ще бъде на власт до 27 януари 2010 г.,
когато на власт ще встъпи новият президент, избран през ноември.
Същевременно привърженици на Селая издигат барикади в центъра на столицата Тегусигалпа и отцепват достъпа за автомобили до президентския дворец, съобщи Ройтерс.
Много от протестиращите носят маски и охраняват с тояги барикадите, направени от автомобилни гуми, железа и будки за вестници.
Мичелети обяви полицейски час за тази и следващата нощ. Полицейският час важи за цялата страна и официално влиза в сила в 21 часа местно време (6 часа българско време) и продължава до 6 часа на другата сутрин (15 часа българско време).
Генералнят секретар на ООН Бан Ки-мун изрази дълбока загриженост
във връзка със събитията в Хондурас и осъди ареста на президента Мануел Селая, предаде Ройтерс.
Бан призова за възстановяване на демократично избраните представители на страната, за пълно зачитане на човешките права и за гарантиране на безопасността на президента Селая, неговото семейство и членовете на кабинета.
Генералният секретар призова всички хондурасци да преодолеят различията си и да решат проблема в духа на помирението.
ООН е готова да предостави помощ за преодоляване на кризата, заяви говорител на организацията.
Генералният секретар приветства бързата реакция на Организацията на американските държави (ОАД), която насрочи извънредно заседание на Постоянния си съвет за тази сутрин.Американски дипломати работят усилено, за да гарантират безопасността
на сваления президент на Хондурас Мануел Селая и неговото семейство, като в същото време настояват той да бъде възстановен на поста си, съобщи Асошиейтед прес.
Американски представители съобщиха, че са разговаряли със Селая, след като той беше отведен в Коста Рика от военните, които го свалиха от власт.
Те съобщиха още, че са заявили на командването на хондураската армия, че Съединените щати и други американски държави няма да подкрепят преврата.
По думите им с развитието на кризата хондураските представители спрели да вдигат телефона.
Великобритания осъди военния преврат и призова за възстановяване на конституционно установения ред и демокрацията в латиноамериканската страна, предаде Франс прес.
"Обединеното кралство осъжда прогонването на президента Селая и призовава за възстановяването на демократичното управление и конституционния ред в Хондурас", заяви британският заместник-министър на външните работи Крис Брайънт.
Куба решително осъжда военния преврат в Хондурас и призовава за незабавното възстановяване на конституционния ред в страната, заяви на пресконференция кубинският външен министър Бруно Родригес.
Той настоя и за незабавното освобождаване на министърката на външните работи на Хондурас Патрисия Родас, арестувана от военните по време на срещата й с посланика на Куба в Тегусигалпа Хуан Карлос Ернендес.
Комунистическата върхушка в Куба гледа на сваления ляв президент на Хондурас Мануел Селая като на съюзник, а бившият кубински лидер Фидел Кастро изрази подкрепа за опитите му да организира неофициален референдум, за да получи подкрепа за намерението си да се кандидатира за нов мандат.
Според Родригес този преврат е премахнал един легитимен и избран по конституционен ред държавен глава само защото е искал да се допита до народа.
В Хондурас има само едно конституционно правителство, един конституционен президент, който трябва да се завърне незабавно в резиденцията, без никакви условия, заяви кубинският външен министър.
Чили и Мексико също осъдиха военния преврат, съобщи ИТАР-ТАСС. В специално изявление мексиканското правителство изрази дълбоко безпокойство от събитията в Хондурас и осъди действията на военните.
Мексико изрази готовност да съдейства за установяването на диалог, който да помогне за възстановяването на демокрацията в Хондурас в кратък срок.
Правителството на Чили настоя Селая да бъде незабавно върнат на президентския пост и окачестви действията на превратаджиите като тежко нарушение на устава на Организацията на американските държави (ОАД).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!