Р азбунтували се войници в Мали задържаха президента Ибрахим Бубакар Кейта и премиера Бубу Сисе.
"Можем да ви кажем, че президентът и премиерът са под наш контрол", заяви пред АФП водачът на бунтовниците, който поиска анонимност.
Той добави, че двамата са били "арестувани" в резиденцията на Кейта в столицата Бамако.
Френският премиер: Това е трудна за проумяване низост
По-рано войниците започнаха метеж от близкия гарнизонен град Кати.
Друг военен служител, който също отказа да каже името си, заяви, че президентът и премиерът са били в бронирана машина на път към Кати.
Европейският съюз осъжда военния преврат в Мали, се посочва в изявлението на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.
"ЕС следи отблизо ситуацията в Мали. Военният преврат никога не е решение на криза, независимо колко дълбока е тя. ЕС изразява пълната си подкрепа за Икономическата общност на западноафриканските страни в усилията ѝ да намери изход от кризата", посочи Барние.
ЕС призовава за диалог с международни партньори, включително Икономическата общност на Западна Африка, Африканския съюз и ООН.
Президентът на Мали Ибрахим Бубакар Кейта подаде оставка и обяви разпускането на парламента няколко часа след като беше задържан от бунтовниците.
Защо Франция и ЕС засилват военно присъствие в Западна Африка
Метежът в Мали започна предишния ден във военна база близо до столицата Бамако. Бунтовниците арестуваха президента Ибрахим Бубакар Кийт и министър-председателя Бубу Сисе.
"Реших да напусна правомощията си. Не искам да се пролива кръв, за да запазя властта си", каза президентът. Речта му се излъчи по държавната телевизия.
По-рано местните медии съобщиха, че бунтът в Мали е ръководен от полковниците Дяу и Камара, както и от генерал шейх Фантамади Дембеле.
Руското външно министерство изрази загриженост относно ситуацията и отбеляза, че все още не е ясно как ще се развият събитията в Мали.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутереш осъди бунта в Мали и призова за незабавно възстановяване на конституционния ред и върховенството на закона, както и освобождаването на лидерите на страната.
Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS), която включва 15 държави, реши да затвори всички граници и да прекрати икономическите връзки с Мали.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!