М инистър-председателят на Армения Никол Пашинян предупреди за „опит за военен преврат”, след като въоръжените сили на страната заявиха, че премиерът и правителството му трябва да подадат оставка, съобщава Би Би Си (BBC).
По-късно Пашинян беше видян на шествие в столицата Ереван, редом до свои привърженици.
По-рано армията заяви, че
премиерът „вече не е в състояние да взема разумни решения”,
след като е уволнил висш военен командир.
Пашинян е изправен пред масови протести, след като загуби миналогодишният конфликт с Азербайджан заради Нагорни Карабах. Нагорни Карабах е анклав, международно признат като част от Азербайджан, но контролиран от етнически арменци от примирието през 1994 г.
По време на кървавите шестседмични боеве в края на миналата година Азербайджан не само си върна зоните около анклава, но и взе ключовия град Шуша вътре в него. Съгласно споразумението с посредничеството на Русия, което се появи малко след това, Азербайджан запазва районите, които е завзел. В спорната зона са разположени стотици руски миротворци.
Какво каза Пашинян?
Във видео публикация в социалната мрежа Фейсбук Никол Пашинян заяви, че смята изявлението на военните, направено по-рано днес, за „опит за военен преврат”.
Той призова привържениците си да се съберат на площада на Републиката в сърцето на Ереван и скоро след това беше забелязан да се разхожда с високоговорител в ръка, заобиколен от стотици поддръжници по улиците на града.
„Никол – премиер!”,
скандираха привържениците му, събрали се около Пашинян, сина му и телохранителите му. „Трябва да избегнем конфронтациите. В Армения цари братска атмосфера”, каза Пашинян на шествието днес.
В един момент шествието мина покрай група поддръжници на опозицията, които нарекоха Пашинян „предател”. Стигна се до сблъсъци между симпатизанти на премиера и привърженици на опозицията. Никол Пашинян отрече слуховете, че планира да напусне Армения.
Главната опозиционна партия, „Процъфтяваща Армения”, призова премиера да използва „последната си възможност” да напусне властта без насилие и
да се избегне „гражданска война”.
Пашинян обеща скоро да направи обръщение към нацията.
Въпреки сложната ситуация, обстановката в арменската столица остава като цяло спокойна, като полицията патрулира по улиците. В града не се забелязва армейско присъствие.
Католикосът (патриархът) на всички арменци Карекин II и духовенството призоваха Пашинян, президента Армен Саркисян, председателя на парламента Арарат Мирзоян и всички лидери на политическите сили да намерят решение на настоящата ситуация чрез преговори
Министър-председателят, който наскоро преживя няколко опита да бъде свален в парламента, каза още, че е уволнил Оник Гаспарян, началник на генералния щаб на въоръжените сили.
Какво казаха военните?
Армията пусна изявление, след като първоначално Пашинян уволни Тиран Хачарян, първият замстник на Оник Гаспарян. Това се случи, след като Хачарян се подигра с твърденията на премиера, че доставените от Русия ракети „Искандер” не са успели да поразят целите си по време на боевете в Нагорни Карабах.
Русия има военен съюз с Армения и има военна база в страната, но тя не се намеси по време на конфликта. Русия също така има тесни връзки с Азербайджан и е продавала оръжия и на двете страни. Азербайджан беше открито подкрепен от Турция по време на боевете.
В своето изявление от армията казват, че „премиерът и правителството вече не са способни да вземат разумни решения”. „Дълго време въоръжените сили на Армения търпеливо толерираха „атаките” на действащото правителство, целящи да оклеветят въоръжените сили, но
всичко си има граници”.
В изявлението правителството на Пашинян е обвинено в „сериозни грешки във външната политика”, в резултат на които арменската държава е на ръба на унищожението. „Армията винаги е била с хората, точно както хората са с армията”, се добавя в изявлението.
Руското правителство изрази безпокойство във връзка с напрежението в Армения и надежда, че ситуацията ще бъде решена по конституционен ред.
Турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу осъди строго „опита за преврат в Армения”,
предаде Анадолската агенция.
Ръководителят на турската дипломация направи този коментар във връзка с отстраняването на началника на генералния щаб на въоръжените сили Армения Оник Гаспарян от премиера Никол Пашинян.
„Твърдо осъждаме опита за преврат в Армения”, заяви Чавушоглу. „Ние сме против превратите и опитите за преврат в която и да е част по света”, добави турският министър.
Отношенията между Турция и Армения са обтегнати, най-вече заради отказа на Анкара да признае арменския геноцид, извършен от Османската империя през Първата световна война, отбелязва Франс прес. Турция признава, че е имало кланета, но се противопоставя на употребата на думата „геноцид”, като изтъква, че става дума за гражданска война в Анадола, при която много хора са умрели и от глад, като са загинали приблизително толкова турци, колкото и арменци.
Нагорни Карабах: Победа за Путин, провал за Запада
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!