П одводен електрически кабел, свързващ Финландия и Естония, се повреди, съобщи финландският министър-председател, като това е последният от поредицата инциденти с телекомуникационни кабели и енергийни тръбопроводи в Балтийско море.
Арто Пахкин, ръководител на операциите на финландската електрическа мрежа, заяви пред обществената телевизия Yle, че „не може да се изключи възможността за саботаж“.
Министър-председателят на Финландия Петери Орпо заяви, че прекъсването на електрозахранването „не засяга доставките на електроенергия за финландците“.
„Властите остават бдителни дори по време на Коледа и разследват ситуацията“, добави той в X.
Саботаж под Балтийско море, предупреждение за руска намеса
Операторът Fingrid съобщи, че токът по кабела EstLink 2, по който се изпраща електроенергия към Естония, е прекъснат в 12:26 ч. местно време (10:26 ч. по Гринуич).
Миналия месец бяха прекъснати и два телекомуникационни кабела в Балтийско море, свързващи съседните Швеция и Дания.
Подозренията бързо паднаха върху китайския кораб Yi Peng 3, който според сайтовете за проследяване на кораби е преминал над кабелите по времето, когато те са били прекъснати.
Motherfu*kers did it again.
— Johnny Lepola 🇺🇦🇫🇮🇪🇪🇪🇺 (@johnny_lepola) December 25, 2024
EstLink 2 cable broken. Chinese vessel. Again.
Sink those fucking temu ships!!
Important electricity cable between Finland and Estonia. And what we do??? Investigate?? As all the evidence is right there. Fuck china and of course ᵣussia pic.twitter.com/j9Hs4AI6l4
Швеция съобщи, че Китай е отхвърлил искането на прокуратурата да проведе разследване на кораба и че той е напуснал района.
Европейски официални лица заявиха, че подозират, че няколко от инцидентите са саботаж, свързан с нахлуването на Русия в Украйна, като Кремъл отхвърли това като „абсурдно“ и „смешно“.
В началото на 17 ноември бе повреден кабелът Arelion, който минава от шведския остров Готланд до Литва. На следващия ден подводният кабел C-Lion 1, свързващ Хелзинки и германското пристанище Рощок, е прекъснат южно от шведския остров Оланд.
НАТО обеща решителен отговор, ако това е саботаж
След нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. напрежението около Балтийско море нарасна.
През септември 2022 г. поредица от подводни взривове разкъса тръбопроводите на „Северен поток“, по които се пренася руски газ за Европа, като причината за това все още не е установена.
През октомври 2023 г. подводният газопровод между Финландия и Естония е спрян, след като е повреден от котвата на китайски товарен кораб.
* Видеото е архивно!
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!