П регръдката на руския президент Владимир Путин с китайския президент Си Дзинпин следва да бъде причина за безпокойство във Вашингтон, заяви американският политически анализатор Томас Греъм, цитиран от Newsweek.
Путин изпрати кортеж от над 50 коли за посрещането на Си Цзинпин в Москва
"Прегръдката на двамата лидери привлече вниманието на света, като послужи за напомняне, че Китай се е превърнал в глобален посредник на властта и повдигна въпроси дали Америка рискува да загуби мястото си на безспорен лидер в международната дипломация", каза Греъм, цитиран от РИА Новости.
WATCH: Xi Jinping's trip to Moscow to meet Russian President Vladimir Putin marks his most ambitious attempt yet as the Chinese president seeks to play a role in ending the war in Ukraine https://t.co/WsldoNmR8M pic.twitter.com/ZSzLuG8UKv
— Bloomberg (@business) March 21, 2023
Джон Кърби пък коментира, че двете страни са се сближили и са недоволни от ръководството на САЩ.
Китайският президент Си Дзинпин е в Москва от 20 до 22 март по покана на руския президент Владимир Путин. Лидерите обсъждат по-нататъшното развитие на сътрудничеството между двете страни. Посещението на Си Дзинпин в Русия е първото му задгранично пътуване, след като беше преизбран за трети мандат като държавен глава. При пристигането си в Москва китайският лидер заяви, че Русия и Китай са надеждни партньори в един свят, който далеч не е спокоен.
От 2013 г. насам Си Дзинпин е посетил Русия осем пъти като държавен глава - повече от всяка друга държава. Като цяло Владимир Путин и Си Дзинпин са се срещали повече от 40 пъти в различни формати през последните десет години.
Putin giving Xi Jinping a traditional Russian welcome - it didn't last long, because Putin's knees were hurting 😂 pic.twitter.com/XXqfbaqaYH
— Glasnost Gone (@GlasnostGone) March 20, 2023
Появявайки се пред камерите, лидерите се нарекоха един друг "скъп приятел". Отношенията между двете страни обаче не винаги са били толкова положителни.
"Приятелството" на Пекин с Москва "расте с всеки изминал ден", заяви самият китайски президент Си Дзинпин. Забележително е обаче, че в англоезичната версия на статията на Си, публикувана от китайския държавен вестник People's Daily, не се споменава възторжената реплика "ден след ден", а по-скромно се казва: "Нашите две страни действаха според визията за трайно приятелство и постоянно укрепваха нашата традиционна дружба."
Среща между приятели: Какво да очакваме от визитата на Си Дзинпин в Москва
В собственото си синхронизирано мнение, публикувано на мандарин в People's Daily, руският президент Владимир Путин заяви, че китайско-руските отношения сега са на "най-високото ниво" в историята. В индиректен упрек към разказа, че Русия се е превърнала в младши партньор на Китай, отчасти поради нарастващата ѝ изолация след пълномащабното ѝ нахлуване в Украйна, Путин твърди "Няма лидер и последовател, няма ограничения или забранени теми."
Пекин, който се ангажира с "безгранично партньорство" с Москва само два дни преди Русия да започне бруталното си нападение срещу Украйна на 24 февруари 2022 г., е сред най-големите останали съюзници на Кремъл на световната сцена.
Но пътуването на Си в Русия - първото му от началото на войната - идва и в момент, когато Пекин се опитва да се позиционира като мирен посредник, след като миналия месец публикува мирен план от 12 точки.
Си вярва, че Путин ще бъде преизбран
В понеделник Пекин подкрепи Москва още повече, като според съобщенията говорителят на външното министерство Ван Уенбин призова Международния наказателен съд (МНС) да "зачита имунитета на държавните глави от юрисдикция съгласно международното право".
Коментарът бе направен, след като МНС издаде заповед за арест на Путин във връзка с принудителното прехвърляне на украински деца в Русия. Съгласно заповедта държавите, които са ратифицирали устава на МНС, са длъжни да арестуват Путин и да го предадат на съда в Хага, ако той пристигне на тяхна територия. Москва заяви, че не признава правомощията на съда.
В синхронизираните си становища Си и Путин се похвалиха и с увеличаването на търговията между Китай и Русия, която според двамата е достигнала рекордно високи стойности през 2022 г. - най-вече благодарение на нарастващия износ на енергия от Русия след войната, след като Западът издаде санкции срещу енергийния сектор на страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!