Южна Корея съобщи, че е започнала първите военни преговори с КНДР от две години насам, предадоха Франс прес и Асошиейтед прес.
Южнокорейското министерство на отбраната съобщи, че офицери от двете страни са се срещнали в село Пханмунджом в демилитаризираната зона, която разделя Корейския полуостров.
В същото село през 1953 г. е сключено примирието, с което се слага край на горещата фаза на Корейската война.
За последен път подобни преговори са водени през октомври 2008 г.
По-рано този месец Северна Корея предложи да се организират военните преговори, на които да се обсъди спорната морска граница между двете държави в Жълто море, както и листовките с позиви срещу режима в Пхенян, които Южна Корея разпръсква над северната си съседка.
Отношенията между двете Кореи силно се обтегнаха след като през март т.г. южнокорейска корвета бе торпилирана в Жълто море.
Според международни експерти корабът е бил потопен от севернокорейска подводница.
През последния месец обаче се появиха признаци за успокояване на напрежението - Южна Корея помогна на Северна Корея след тежките летни наводнения, бяха възобновени преговорите за събирането на разделени от войната семейства и един южнокорейски риболовен кораб бе върнат на Сеул от Пхенян, отбелязва Франс прес.
По-късно бе съобщено, че преговорите са приключили, без страните да постигнат напредък, предаде Франс прес.
Сеул поиска от Пхенян извинения, загдето е торпилирал негова корвета, съобщи южнокорейската агенция Йонхап.
Министърът на отбраната на Южна Корея Ким Тхе-йон потвърди, че разговорите са приключили, но се въздържа от какъвто и да било коментар.
Представител на министерството посочи, че не е уговорена дата за нови преговори.
Очакваше се на днешната среща в граничното селище Панминчжон Пхенян да повдигне въпроса за границата между двете Кореи в Жълто море, която оспорва, а също и разпространението на пропагандни материали в КНДР от южнокорейски активисти.
Южна Корея пък смяташе да засегне темата за своята корвета "Чхонан", потопена на 26 март в Жълто море, при което загинаха 46 моряци.
Международно разследване стигна до извода, че корветата е потънала вследствие на торпедна атака, извършена от севернокорейска подводница. Северна Корея категорично отрече да носи отговорност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!