В ъпреки че Доналд Тръмп остава противоречива фигура за повечето европейци, някои високопоставени представители в Европейския съюз вярват, че завръщането му в Белия дом може да тласне Европа към необходимите реформи.
Според тях, победа на Тръмп би могла да действа като катализатор за засилване на отбранителния капацитет на съюза и да подтикне ЕС към по-строга и самостоятелна политика спрямо Китай.
„Завръщането на Тръмп би могло да бъде полезен шок, който да стимулира ЕС да напредне, както стана с пандемията или енергийната криза след войната в Украйна“, коментира анонимно високопоставен европейски дипломат пред Politico.
Republican US presidential candidate Donald Trump said the European Union would have to ‘pay a big price’ for not buying enough American exports if he won the Nov. 5 election https://t.co/E314TneyJz
— Reuters (@Reuters) October 30, 2024
Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да "плати голяма цена" за това, че не купува достатъчно американски стоки. Тръмп обеща да наложи 10% мито върху вноса от всички държави и 60% мито върху вноса от Китай.
Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля изборите
Това мнение, споделeно от няколко европейски служители, не е резултат от подкрепа към политиките на Тръмп, а по-скоро се разглежда като „горчивото лекарство“ от което ЕС се нуждае, за да засили вътрешната си координация и ефективност.
Според тези официални лица, президентството на Тръмп вероятно би принудило Европа да увеличи отбранителните си разходи, да засили технологичната си автономност и да дефинира ясна политика спрямо Китай.
"Bitter medicine": Why some EU officials quietly yearn for Trump.https://t.co/zxwqFc4i9c
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) October 30, 2024
Въпреки това, спомените от първия му мандат, когато Тръмп отправи остри критики към Брюксел и започна търговска война със съюза, са все още твърде пресни за много от тях, предаде Politico.
Например, нов президентски мандат на Тръмп би могъл да подтикне страните-членки да одобрят еврооблигации за съвместно финансиране на военна помощ за Украйна, което в момента е спорен въпрос в ЕС.
Освен отбраната, евентуалното завръщане на Тръмп може да ускори европейската интеграция и да усили икономическото сътрудничество вътре в блока. Въпреки че досега ЕС не е напреднал достатъчно с реформите за хармонизиране на единния си пазар, служители вярват, че нов мандат на Тръмп може да подтикне страните към действия. Същевременно, за Европа е важно да запази устойчив търговски баланс със САЩ и да е подготвена за всякакви сценарии, особено предвид неотдавнашните търговски спорове около митата върху стоманата и алуминия.
По отношение на отношенията с Китай, Тръмп би могъл да заздрави позицията на ЕС за по-строги мерки към Пекин, което особено подкрепя председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Някои страни-членки, като Германия, проявяват колебание спрямо налагането на твърди мерки, но евентуален натиск от страна на САЩ може да ускори приемането на политики за ограничаване на китайското влияние, пише Politico.
Предвид наближаващите избори, Брюксел се подготвя за всички възможни варианти. В заключение, независимо кой ще влезе в Белия дом, лидерите в ЕС изглежда са готови да поемат по-независим курс, с по-голям акцент върху автономията на съюза. Както заяви френският министър за Европа Бенджамин Хадад: „Европейците трябва да вземат съдбата си в свои ръце, независимо от изхода на американските избори.“
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!