Г ватемалската журналистка Куими де Леон иска да даде гласност на хората, засегнати от проблемите на околната среда и правата на човека, затова помага за създаването на медия, която се фокусира върху маргинализираните общности на коренното население. Това предава Voice of America (VOA).
Защитата на разнообразния ландшафт на Гватемала и на общностите на коренното население, които живеят и работят там, е въпрос, върху който Куими де Леон се фокусира ежедневно. За да може по-добре да се чуе гласът на тези общности, тя помага за основаването на медията Community Press.
„Искахме да съобщаваме за това, което се случва с гражданското общество и със засегнатите общности. Навлизането на добивните компании и въздействието, което това оказва върху ежедневието“, казва Куими де Леон.
При отразяването на проблемите, свързани с правата на човека и околната среда, причинени от добива на полезни изкопаеми, де Леон и нейният екип правят репортажи от гледната точка на засегнатите, като разговарят с лидери на общности, женски коалиции, студенти и групи от коренното население.
Целта, казва тя, е да се разглеждат въпроси, които никой друг не отразява.
Тази работа донесе на де Леон Международна награда за свобода на печата, връчвана от Комитета за защита на журналистите.
За де Леон наградата е резултат от повече от 10 години упорита работа на нея и нейния екип.
Нейните отличия и постижения идват с предизвикателства и заплахи.
По време на предишната президентска администрация на Гватемала де Леон е била тормозена чрез социалните медии и заплашвана с евентуални наказателни обвинения.
Въпреки че екипът на Community Press се сблъсква с предизвикателства, де Леон казва, че те все още ще действат като глас на забравени, изключени или маргинализирани общности в Гватемала.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!