„Ще внеса за обсъждане редица конституционни промени, които считам за напълно обосновани и важни за продължаване на развитието на Русия като правна социална държава, в която най-висшата ценност са свободите и правата на гражданите”.
Това заяви руският президент Владимир Путин в традиционното си обръщение към Федералното събрание (горната камара на парламента), което той прави в началото на всяка година.
След речта на президента министър-председателят Дмитрий Медведев обяви, че смята за правилно да подаде оставка заедно с правителството.
„Конституционните изменения ще променят не само основния закон, но и баланса на властите - изпълнителна, законодателна, съдебна. В този контекст е очевидно, че ние, като правителство на Руската федерация, сме длъжни да предоставим от наша страна на президента възможността да взема всички необходими решения”, заяви Медведев.
Путин благодари за свършеното до момента от кабинета, „въпреки, че не всичко се е получило”. Руският лидер добави, че в скоро време ще се срещне поотделно с всеки от членовете на правителството, а засега ги моли да продължат да изпълняват в пълен обем своите задължения, докато назначи нов кабинет.
Президентът оповести и намерението си да въведе длъжност заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия и да предложи Медведев за този пост.
Какво каза Путин в новогодишното си послание
„Мисията на държавните ведомства е в това да служат и човек, който избира този път е длъжен преди всичко да е наясно, че той обвързва живота си с Русия и с руския народ, без всякакви отстъпки и съмнения”, каза Путин по-рано днес пред Федералното събрание.
Той подчерта, че изискванията към президента на Руската федерация трябва да бъдат още по-строги.
„Предлагам тук да се постанови изискването за постоянно пребиваване на територията на Русия поне 25 години и също липса на чуждестранно гражданство или жителство в друга държава”, каза Путин.
Той обяви, че парламентът трябва да получи големи правомощия за избирането на премиера и министрите.
Кого Путин нарече „гад и антисемитска свиня”
„Мисля, че Федералното събрание е готово за повече отговорности при формирането на правителството. А това означава и повече отговорност за политиката, която провежда правителството”, посочи Путин и поясни, че в момента според Конституцията на Руската федерация, президентът получава съгласието на парламента за назначаването на премиера и след това сам решава за министрите.
Путин предлага този механизъм да се промени, така че изборът да премиера да става от Федералното събрание и след това министър-председателят да предлага вицепремиерите и министрите. А президентът да бъде задължен да ги назначи и да няма право, да отхвърли кандидатите, гласувани от парламента.
Държавният глава на Русия също така обърна внимание на пропастта между федералните и общинските власти, като подчерта, че има „преплитане на правомощия”, което се отразява негативно на гражданите и води до проблеми в образованието, здравеопазването и в други области.
„Правата, възможностите и гаранциите, предвидени от закона за всички граждани в различните региони и общини, се предоставят по различен начин. Това е несправедливо спрямо хората и също така представлява пряка заплаха за руското общество и целостта на страната”, подчерта Путин.
За да разреши проблема, той предлага въвеждане на единна система на централната власт за всички федерални окръзи, както и увеличение на правомощията на губернаторите и на местното самоуправление.
Путин също така смята, че нормите на международното право, договори и органи, трябва да могат да действат в страната само, ако не водят до ограничения на правата и свободите на руските граждани и не противоречат на Конституцията на Русия.
„Суверенитетът на нашия народ трябва да бъде безусловен. Направихме много за това - възстановихме единството на страната, сложихме край на ситуацията, в която някои държавни и властови функции бяха узурпирани от олигархични кръгове. Русия се върна в международната политика като страна, с чието мнение започнаха да се съобразяват”, заяви Путин.
Той смята, че Конституцията на страната трябва да има пълно върховенство в руското право.
„Отчитайки, че предложените промени са свързани със значителни изменения на политическата система и дейността на изпълнителната, законодателната и съдебната власти, считам за необходимо да се проведе референдум за предложените конституционни поправки сред гражданите на Руската федерация. И само на база на резултатите от това допитване да се вземе окончателно решение. Мнението на хората, на народа като суверен и главен източник на властта, трябва бъде определящо”, подчерта Путин.
Конституционните промени могат да станат факт още през тази година. Според настоящия основен закон на Русия президентските мандати са ограничени до два, последователни. Вторият мандат на Владимир Путин изтича през 2024 г.
Все още не е ясно дали с предложените безпрецедентни конституционни промени, той възнамерява това е да е последният му мандат начело на Руската федерация или отново ще поеме поста на министър-председател, както го направи през 2008-2012 г.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!