В отът на недоверие в четвъртък срещу правителство социалистите, начело с премиера Виорика Дънчила, успя.
С подкрепата на шест опозиционни партии, гласуването срещу кабинета мина на пленарно заседание на двете камари на румънския парламент
В подкрепа на вота на недоверие гласуваха 238 депутати. За да бъде свалено правителството от власт, вотът трябваше събере минимум 233 гласа.
Лаура Кьовеши ще е първият европейски главен прокурор
По-рано днес Дънчила призова опозицията да остави правителството да си върши работата.
„Останете в опозиция, където, за щастие, всички ваши заплахи и идеи остават само на фаза думи. На власт, драги колеги, бихте били истинско бедствие и заплаха за тази страна”, заяви Дънчила, обръщайки се към опозиционните партии, които нарече „съюз от аматьори”.
"Напускам с чиста съвест, че съм изпълнила задължението си", каза 55-годишната Данчила след гласуването.
Преди вота на недоверие депутатът от опозицията Ралука Туркан осъди "политическото покровителство" и "лъжите" на Данчила,
"Това е последният ден, в който се обръщаме към нелегитимен министър-председател, който потъпка очакванията на румънците да се движат по-бързо към Европа", каза Туркан.
След една напрегната седмица, в която опозицията убеждаваше депутатите да подкрепят вота на недоверие, а управляващата Социалдемократическа партия се стараеше да запази властта, си, решението е взето.
Оставки след случая "Александра" - ужасен провал на полицията в Румъния
Шест опозиционни партии обвиниха правителството на Дънчила в некомпетентност, недостатъчни инвестиции и слабо усвояване на еврофондовете. Предложението за вот на недоверие бе подписано от 237 народни представители, сред които и четирима от управляващата партия. Впоследствие и други изразиха готовност да гласуват срещу кабинета.
Данчила лобираше сред депутатите до последния момент. Тя беше инструктирала депутатите от собствената си партия да се въздържат от гласуване, за да предотврати възможни "предателства" и се опита да спечели подкрепа, като обеща да плати на местните общности 300 милиона евро този петък, за да се увери, че техните депутати ще я подкрепят. На народните представители, за които имаше съмнения, че ще променят позицията си бяха предложени постове в публични институции и места в партийните списъци за изборите през следващата година. Например на депутата Сорин Бота бе обещано да стане председател на Агенцията за финансов надзор, където ще получава над 15 000 евро месечно.
Въпреки това председателите на опозиционните партии, внесли вота на недоверие, изразиха увереност, че той ще успее и правителството на Дънчила ще бъде свалено. Откакто Социалдемократическата партия получи властта през 2016 г. в Румъния постоянно има протести, като опозицията обвинява управляващите в корупция и злоупотреби.
Сега дясноцентристкият президент Клаус Йоханис ще се консултира с партиите, преди да назначи нов министър-председател.
"Това правителство трябва да си ходи. Ново правителство, което ще осигури подреден преход до следващите избори, ще бъде сформирано", заяви късно в сряда Йоханис.
Новото правителство ще има деликатната задача да пренапише бюджета за 2020 г., усложнена от експлозията на публичните разходи през последните месеци, докато социалистите се бореха да останат на власт.
Международният валутен фонд вече предупреди, че Румъния рискува да надхвърли тавана от три процента на бюджетния дефицит.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!