П реди 15 милиона години древна група вируси се разбунтува сред безброй древни бозайници.
Тази група от праисторически вируси в крайна сметка е изчезнала преди около 15 милиона години – може би е заразила всички гостоприемници, които е могла – но неактивни фрагменти от нейната ДНК все още тайно живеят в много съвременни бозайници (включително и нас).
Това е странна мисъл, но до 8 процента от нашия геном е съставен от генетични последователности от ретровируси, които са заразили нашите предци преди много време.
The "Prehistoric Pandemic” That Ran For 15 Million Years – And Still Echoes On Todayhttps://t.co/pI3wJROdbu
— IFLScience (@IFLScience) April 4, 2024
Всички ретровируси, включително модерни като ХИВ, трябва да вмъкнат ДНК копие на своя РНК геном в ДНК на клетка гостоприемник, за да се репликират. Този вирусен генетичен материал обикновено не се предава от поколение на поколение, но може, ако древните ретровируси са придобили способността да заразяват зародишни клетки, като яйцеклетка или сперма, които предават своята ДНК на бъдещите поколения.
Ако ретровирусите успеят да проникнат в зародишните клетки, те в крайна сметка могат да се вградят в генома на популацията. Това е известно като ендогенен ретровирус.
Вероятно един от най-успешните примери е ERV-Fc, ретровирус (или може би род или семейство ретровируси), който се е разпространил глобално от олигоцена до ранния миоцен (преди 30 милиона и 15 милиона години).
През 2016 г. учените сканираха геномите на 50 съвременни бозайници за „изкопаеми“ вирусни останки от ERV-Fc и откриха, че той присъства в предците на най-малко 28 от тях, включително роднините на мравуняка, сив миши лемур, катерица, мармозетка, бабуин, шимпанзе, човек, куче и панда.
Още по-впечатляващо е, че не е заразил само един роднина на всички тези бозайници само един път, а е прескачал между видовете повече от 20 пъти. Това беше наистина междуконтинентална пандемия, засягаща бозайници на всеки континент, с изключение на относително отдалечените региони на Австралия и Антарктида.
ERV-Fc изглежда няма никакво въздействие върху човешкото здраве днес; фрагмент от неговия генетичен материал просто седи латентно в нашия геном. Въпреки това, по-задълбочено разбиране на ERV-Fc и други човешки ендогенни ретровируси може да помогне да се информираме как подхождаме към съвременните болести, като ХИВ.
„Геномите на бозайниците съдържат стотици хиляди древни вирусни вкаменелости, подобни на ERV-Fc“, каза в изявление Уилям Е. Дил, водещ автор на изследването от 2016 г., който проведе изследването, докато беше постдокторант в Бостънския колеж .
„Предизвикателството сега ще бъде да се използват древни вирусни последователности, за да се погледне назад във времето, което може да се окаже проницателно за прогнозиране на дългосрочните последици от нововъзникващи вирусни инфекции. Например, бихме могли потенциално да оценим въздействието на ХИВ върху човешкото здраве 30 милиона След години методът ще ни позволи да разберем по-добре кога и защо се появяват нови вируси и как дългосрочният контакт с тях влияе върху еволюцията на организмите-гостоприемници", обясни Дил.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!