У жасяваща вълна от нападения срещу възрастни хора, обвинени във вещерство и след това убити по крайбрежието на Килифи в Кения.
BBC Africa Eye разследва и открива истинските мотиви за убийствата.
Седемдесет и четири годишният Тамбала Джефва гледа с празен поглед през единственото си останало око, докато съпругата му Сиди внимателно сваля ризата му, разказва BBC.
"Прободоха го с такъв нож и го издърпаха", казва тя, посочвайки дългия белег, който се простира от ключицата му.
Тя поема главата му в ръцете си, показвайки какво се е случило при поредното нападение.
"Трябваше да издърпат скалпа обратно и да го зашият".
Джефва е обвинен, че е вещeр, и е бил нападнат два пъти в дома си, на 80 км навътре в сушата от крайбрежния град Малинди. При първото нападение е останал без око. Второто почти го убива.
W!tch hunt horr0r: Man loses eye in brutal att@ckhttps://t.co/wLit8Z5sOY
— Newsreportzim.com (@newsreport_zim) July 8, 2024
A disturbing trend of elderly individuals being accused of w!tchcraft and subsequently m_rdered has shaken Kenya’s Kilifi coast.
The latest v!ctim, 74-year-old Tambala Jefwa, survived two brutal att@cks pic.twitter.com/tGIKngLYhr
Двойката притежава повече от 30 акра земя, където отглежда царевица и няколко пилета. Имало е спор с членове на семейството за границите. Те вярват, че това е истинската причина Джефва да бъде нападнат, а не че хората наистина са вярвали, че е вещер.
"Бях оставен да умра. Изгубих толкова много кръв. Не знам защо ме нападнаха, но това може да е само заради земята", казва Джефва.
Вярата в магията и суеверията е широко разпространена в много страни.
Но в някои части на Кения, Малави, Танзания и Южна Африка то може да се използва за оправдаване на убийството на възрастни хора, за да се отнеме земята им.
В доклад, озаглавен "Възрастните хора на ръба", на кенийската правозащитна организация Haki Yetu се казва, че всяка седмица по крайбрежието на Килифи се убива по един възрастен човек, обвинен в магьосничеството. Длъжностното лице по програмата на организацията, Джулиус Уаняма, казва, че много семейства вярват, че убийството е поръчано от някой от тях.
"Те използват думата магьосничество като оправдание, защото така ще получат обществено съчувствие. Хората ще кажат: "Ако той е бил вещер, добре, че сте го убили".
According to the Malindi District Cultural Association, between 2008 and 2012, two hundred and fifty elderly people suspected to be witches in Kilifi were killed.#AgeingInFear @Rosiewangui pic.twitter.com/TQAe2SuN6z
— NTV Kenya (@ntvkenya) March 8, 2020
Малко хора в този регион имат документи за собственост на земята си. Ако нямат завещание, те разчитат да я предадат по наследство в семейството. Уаняма казва, че седем от всички десет убийства са на възрастни мъже, тъй като собствеността върху земята и наследяването ѝ се отнасят до тях.
"Исторически погледнато, хората тук, в Килифи, нямат документи за [земя]. Единственият документ, с който разполагат, е разказът на тези възрастни хора. Ето защо се убиват предимно мъже, защото щом ги убиеш, значи си премахнал пречката", казва Уаняма.
На около час път с кола от земите на семейство Джефва се намира спасителен център за възрастни хора, управляван от благотворителната организация Malindi District Association.
В него живеят около 30 възрастни хора, които са били нападнати и не могат да се върнат в собствената си земя.
Шестдесет и три годишният Катана Чара, е тук от около 12 месеца, предава BBC.
Наложило се е да се премести в центъра, след като през април 2023 г. е бил нападнат с мачете в спалнята си. Едната му ръка е отрязана в областта на китката, а другата - малко над лакътя. Вече не може да работи и се нуждае от помощ за най-елементарните дейности - от хранене и миене до обличане.
"Познавам човека, който ми отряза ръцете, но оттогава не сме се срещали лице в лице", казва той.
Чара е обвинен, че е вещица заради смъртта на чуждо дете, но смята, че истинската причина да бъде нападнат е заради шестте му акра земя.
"Нямам нищо общо с магьосничеството. Имам едно парче земя и то е на брега на морето. Това е голямо парче земя."
Много от членовете на семейството на Чара са били разпитвани във връзка с нападението, но никой не е бил подведен под отговорност. Активистът Уаняма се опитва да постигне справедливост за него.
"Много малко хора са били намерени виновни по обвиненията в убийства на възрастни хора. И затова мисля, че дори главните хора, които са замесени в убийствата, се чувстват свободни".
След месеци на разследване BBC Africa Eye успява да открие бивш наемен убиец, който твърди, че е убил около 20 души. Той казва, че минималното заплащане, което е получавал за всяко убийство, е било 50 000 кенийски шилинга - около 400 долара.
"Ако някой убие възрастен човек, знайте, че семейството му е платило за това. Това трябва да е тяхното семейство", казва той пред BBC Africa Eye.
Попитан как и защо смята, че има право да отнеме нечий живот, той отговаря: "Може да съм направил нещо лошо, защото ми възложиха задачата и аз убих, но според законите, според Бог, виновен е човекът, който ме е изпратил."
През февруари 2023 г. Националната комисия по правата на човека на Кения представя на ООН документ, в който се посочва "Изгарянето на вещици, убийствата и физическите нападения са широко разпространени в региони като Кисий в Западна Кения и окръг Килифи в крайбрежна Кения".
По-нататък в доклада се посочва, че по-младите членове на семейството, които се стремят да придобият семейна земя, са основен мотивиращ фактор за убийствата. В доклада се казва, че нападенията и убийствата се увеличават в периодите на суша и глад, когато източниците на доходи стават оскъдни.
Уаняма казва, че убийствата, при които се използват обвинения в магьосничество, за да се оправдае заграбването на земя, са се превърнали в "национално бедствие".
"В началото това беше регионален проблем, но сега той ескалира... Ако не се справим с него, губим спомените на възрастните хора. Това са единствените живи архиви, на които можем да вярваме."
В традиционната африканска култура възрастните хора се почитат заради тяхната мъдрост и знания.
В Килифи е точно обратното. Възрастните хора толкова се страхуват да не се превърнат в мишена, че много от тях боядисват косата си в опит да изглеждат по-млади.
В този регион е рядкост някой да оцелее, след като е бил обвинен в магьосничество.
Докато Чара вече е в безопасност и живее в спасителния център за възрастни хора, за хора като Джефва съществува истински страх, че този, който се е опитал да го убие, ще се върне.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!