Днешната дата - 2 септември може и да не е сред най-открояващите се в българската история, но със сигурност е такава в архивите на Великобритания. На нея, през далечната 1666 г. се разиграва една от най-големите трагедии на Острова и по-конкретно, в столицата Лондон.
(Видеото е архивно: Двама ранени и над 100 евакуирани след пожар в жилищна сграда в Лондон)
Наречена със символичното "Големият пожар в Лондон", тя продължава цели 4 дни, като унищожава над 13 000 сгради, а сред тях и катедралата "Сейнт Пол" (Свети Павел), считаща се към момента за третата по големина в света. Всичко започва в ранните часове на деня, когато вятърът се засилва, а в местна пекарна на "Пудинг Лейн", собственост на Томас Фаринър, се разгаря пожар.
През онези годините къщите били строени предимно от дърво и слама и разположени в значителна близост една до друга и тези обстоятелства допълнително улеснили разгарянето на огъня. Местните жители пък нямали никакви умения и знания в гасенето и се опитвали да потушат пламъците с различни домакински пособия и кофи с вода, но ефектът бил минимален.
Те се разпрострели от една сграда към друга, като обхванали огромен район от Лондон по поречието на река Темза, с ширина от почти 2,5 километра.
"Големият пожар" е описан в дневниците на Самюел Пийпс, известен със своя личен дневник, разказващ за британската столица в периода 1660-1669 г. На 2 септември 1666 г. той пише в дневника си:
"Видяхме пожара като арка от огън дълга, колкото (лондонския) мост. Разплаках се при тази гледка. Църквите, къщите, всичко беше в огън. Всичко се запалваше. Пламъците издаваха ужасен звук, както и къщите, които се рушаха."
Пожарът нанесъл огромни поражения над града, който по онова време бил сред най-големите въобще в света. Изгарят 13 200 къщи, 87 църкви и катедралата "Сейнт Пол". Над 100 000 души остават без дом, а столицата е почти унищожена.
Но макар трагедията да е с огромни мащаби, тя всъщност води до нещо добро и това са промените в разпоредбите, които приемат местните власти след случилото се. Сградите биват възстановени, макар и с нов вид архитектура, а създателят на "Сейнт Пол" Кристофър Рен ръководи процеса при 52 църкви, 36 фирмени зали и мемориала на Големия пожар.
Новите правила обаче забраняват използването на дърво за "строене на всякъв тип сгради, независимо от големината", дават възможност за строеж само след разрешение и налагат задължителното противопожарно оборудване за всяка енория.
Година по-късно бива създадена и първата застрахователна компания Fire Office, считана за първоприемник на модерната застрахователна индустрия.
За да бъде запомнена датата, крал Чарлз II нарежда на Кристофър Рен да издигне и паметник на мястото, от което започва пожарът. Така 62-метровата колона The Monument може да се види и днес от местни и туристи в центъра на Лондон.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!